Заливање цвећа

Баштованство
Kako zalivati cveće
Заливање цвећа

Високе дневне температуре и топле ноћи приметно исушују наше цвеће. Предстоји годишњи одмор или службени пут а цвеће на терасама треба одржавати.

Коме то поверити?

КАКО и КАДА заливати? Ово су најчешћа питања које нам сваке године у овом периоду стижу.

Одговор је следећи.

Цвеће је боље заливати и по највећем сунцу него не залити чекајући боље време.
Боље је заливати и хладном водом него чекати да вода остоји, а биљка је не заливена.

Како и кад је најидеалније заливати?

У јутарњим или преподневним сатима, биљку са саксијом спустити у већу посуду са водом тако да „повуче“ довољно воде. Ако заливате цвеће са терасе онда пластични лавор или корито напуните водом око 10 цм. И саксије и жардињере спуштате у посуду да ту стоје неко време. Можете  оставити у тој посуди са водом и сат времена, док радите друге послове у кући. Ако су биљке сувише суве, лака саксија и испуцала земља а немате пуно времена за заливање скратите поступак на следећи начин.

Potapanje saksije- najbolje zalivanje
Потапање саксија – најбоље заливање

Кофу или неки дубљи суд напуните скоро до врха водом. Саксију потопите скроз у воду до биљке и држите десетак секунди или онолико док излазе мехурићи. Тако се биљка добро  и брзо натопи водом. Оставите је да се оцеди и вратите касније на своје место.  Ми поједине биљке које су се више исушиле буквално потопимо у буре  и чекамо да престану да излазе мехурићи из саксије, тада су добро заливене.

Тацне или подметачи испод саксија су нужно зло тј. водити рачуна да се вода не задржава дуго у подметачу. Биљка неће да стално „лежи“ у води, чешће се јављају болести и пропадање. Биљку добро натопите и залите, али оставите да се оцеди и испусти вишак воде.

Ако идете на одмор или пут и немате кога да оставите да „брине“ о цвећу можете саксије склонити са директног сунца. Поставити већу посуду са водом и „повезати“ са саксијама обичним канапом. Канап ће се натопити и преносити влажност у саксије.

Све цветнице које преко лета имају бујно цветање треба једном у 7-10 дана прихранити неком врстом прихране. Ако желимо да цветање буде посебно истакнуто одна додавати ђубриво које има највише Калијума. Последња два броја да буду највећa,  на пример 20:20:47. 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *