Перене у кобинацији са каменом и водом

Перене, обиље могућности у башти

Идеје за уређење

Свако ко воли цвеће зна како је тешко одлучити се шта купити и посадити. После две-три године досади нам оно што имамо и желели би нову врсту коју смо тек видели. Мењамо лични спошашњи изглед, начин облачења…зашто да не мењамо и биљке у нашем окружењу. Предвидите место у дворишту и почните да уживате.

Перене или трајнице
Правимо веће групе исте биљке ради упадљивости

Посебно издвојено место у дворишту које ће  бите посебно наглашено и препуно перена-трајница које посебно плене. Наше баке су то звале баштица (нагласак на и), скорији назив перењак или стручни алпинетум. Исти назив за посебно осмишљен и уређен део баште. С обзиром на карактеристичност биљака које ће ту расти и развијати се треба изабрати неки посебно наглашен део дворишта уз сам  улаз или у делу који користимо за седење и налази се близу места одмора.  То може бити неколико квадрата простора ако немамо већи простор. Зашто треба изабрати предњи или ударнији део дворишта. Ту се углавном саде биљке које су нижег раста и упадљивије је када су близу. Одржавање таквог дела дворишта је захтевније и потребно је да га више пута плевимо и ослобађамо корова. Лакше је када нам је на дохват руке.

Перене у кобинацији са каменом и водом

Када смо одабрали локацију време је да узмемо алат у руке. Ашов је основна алатка у уређењу дворишта. Јесен и пролеће су право време за почетак радова.

Мало рекреације у хладне зимске дане. Риљамо што дубље и преврћемо бусење тако да део са травом дође доле. Уклањамо каменчиће, ако их има и све остало што нађемо. Битно је изашовити све ивице и делове које смо планирали. Тако ће се коров и остало непожељно растиње уништити. Пориљани део ће током зиме измрзнути и уситнити структуру земље. Ако се грејемо на дрва онда пепео из камина или шпорета посипамо по врху пориљане земље. Пепео посебно прави растреситост и побољшава физички састав земљишта. Снег, киша и мраз ће се побринути да нам се земљиште уситни и уједначи.

Док се временски услови побрину за припрему терена ми имамо пуне руке посла око планирања и избора биљака.  Израчунајте колико квадратних метара простора желите да уредите. Број биљака по квадратном метру, може се кретати од двадесетак до само неколико што зависи од избора и врсте. Размислите које боје цвећа би волели да имате. У избору водите рачуна и о времену цветања. Најбоље је  да изаберемо биље да током целе године има дешавања. И у зиму нас може обрадовати цвет вреса. Што су биљке мање, требамо садити више истих у групу да би биле упадљиве. Поведите рачуна о условима које изабране биљке траже да не посадимо биљку која воли хлад на најосунчаније место. Немојте садити од много врста по једну биљку, претвориће се у неуредну целину. Ако касније желимо да додамо нову биљку, односно нову групу биљака, пресадимо оне које су се показала најмање упадљивим и нама лепим и тако ослободимо простор.

Трајнице
Секуленти, отпорни и издржљиви

Простор који осмишљавамо можемо додатно украсити већим украсним камењем, неким необичним пањем, старом металном кантом… машти на вољу. Прегледајте каталог вртног биља и запишите све оно шта вам западне за око. Када се касније направи поновни одабир, уз консултације о начину како која биљка раста и шта воли, доћи ћете до ужег избора. Није страшно и ако се касније предомислите. Биљке које су вам сувишне можете поклонити пријатељима или комшијама а на њихово место посадити тек откривену нову врсту. Радости никад краја.

Погледајте видео приказ о садњи перена и алпинетуму 

Be Sociable, Share!

2 thoughts on “Перене, обиље могућности у башти

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *