Када изнети цвеће на терасе?

Одржавање Сезонске цветнице

Топли сунчани дани измамили су нас да кренемо са радовима на балконима и у башти и размишљамо када да посадимо и изнесемо балконско цвеће. Од чега зависи да ли ће вам цвеће бити напредно или не.

Вредност и посвећеност домаћице некада се огледао и по томе колико је брзо изнела цвеће на балконе. Многи се у томе утркују а не знају које последице могу да изазову.

Желите лепо цвеће, послушајте овај савет?

Расад цвећа који ми произвођачи гајимо налази се у стакленицима и пластеницима и дајемо му потребну количину светлости, воде, хране и топлоте. Оно развија корен и све више прерађује хране и шаље га у надземни део стабло и листове који ће обезбедити довољно цвета.
Прва три фактора можете и ви обезбедити на својој тераси и ако биљке изнесете и раније него што је оптимално. Можда ће имати и више светла, биће и у новом супстрату са више хране и заливање ћете обезбедити. Шта недостаје?

Ноћне температуре су пресудне

Шта је за младе биљке најважније и од чега зависи успех?

Топлота је пресудна у овом периоду развоја сезонских цветница. Не мислим на дневну температуру, она је свакако довољна ако сте већ почели да размишљате о цвећу. Сунце греје и мами, могуће да је температура и преко 15-20C. Шта се дешава током ноћи?

Ако је ноћна температура испод 5 до 6 степени још је рано да износите балконско цвеће.

Та нижа ноћна температура ће блокирати корен. Биљка ће „добити информацију“ да је још рано да прерађује храну и да је шаље у надземни део. Та блокада корена ће условити слабије храњехе већ постојећих листова и цвета и они ће почети да бивају лошије него када су посађени. То може да проузрокује и слабију отпорност на болести у овом осетљивом периоду раста биљке. Тако „блокираној“ биљци ће требати више времена да се поврати и почне да нормално функционише.

То што сте 7 или 10 дана раније од комшинице изнели цвеће може да утиче да оно целе године буде лошије и мање цветно.

Поједино цвеће, посебно сунчев љубимац (sanpatiens), биг бегонија( BIG Begonija), боливијска бегонија (begonija boliviensis), словеначке мушкатле (pelargonium), сурфиније (surfinija) биљке које боље подносе осунчане терасе још су осетљивије на ниже ноћне темтературе и њих још касније требате износити. У каталошким информацијама поменутих биљака напомиње се да су то биљке топлих ноћи. То ми често заборављамо. Топлих ноћи а не дана.

Погледајте временску прогнозу и ако видите да у наредном периоду се за ваше место не предвиђају ниже ноћне температуре од 5-6 степени онда можете износити балконско цвеће. За 7 до 10 дана оно ће се адаптирати и почети да расте и ако наступи нека хладнија ноћ неће значајније наудити биљкама.

Наши стари су говорили да се башта не треба сејати док се не може босим ногама ходати по њој. Тада је земља довољно топла да ће ницање бити брзо и развој корена и биљке бржи и снажнији.
Како можете обезбедити да вам цвеће у жардињерама увек буде лепо и цветно и да увек први имате најлепшу терасу.

Ево овог опробаног и за мало домаћица познатог рецепта.

У јесен када летњи расад пропадне од мраза и када ваше жардињере остану празне посадите зимске цветнице. Најпознатије су љубичице (viole), постоје и висеће и мирисне, белу раду (bellis perennis) , споменак (Myosotis) .
То је јефтинији зимски расад који ће у рано пролеће преплавити цветом сав простор. Ваша тераса ће изгледати најлепше. Нећете морати да журите са пролећним цвећем, да га купујете по скупљој цени, која је на почетку сезоне. Да размишљате какво ће време да буде и да журите у свим тим радовима. Поменуте љубичице или неко друго зимско цвеће ће цветати и у мају. Ви до тада можете лепо све припремити и када услови буду идеални а цена нижа купите и замените цветну поставку. Једини проблем који се тада јавља да је свима жао да своје љубичице у пуном цвету мењају другим цветом. Можете да имате и летње жардињере и да биљке посађене у њих само чекају замену. Као зимске и летње гуме на колима када имате монтиране на фелнама. Посао је много лакши.

Дубока саксија је најбитнија за лепо цвеће

Углавном плитке жардињере могу да послуже за зимску варијанту зато што им је корен мање развијен и не тражи дубљу посуду. А за летње цвеће посебно ако је на осунчаном простору набавите дубље жардињере и саксије које ће летњим цветницама дати простора да искажу сву своју лепоту. Лакше ћете га одржавати и гајити током летње врућине.

Примените ове савете и видећете да ће ваша тераса изгледати другачије, ви задовољније а цвеће цветније.
Шаљите ваше коментаре и сугестије и поделите ваше искуство са свима нама.

Цветни поздрав

ПС. На видео каналу Цветни поздрав можете пратити нове савете из света хортикултуре.

За поручивање биљака на вашу кућну адресу посетите наш нови портал garden.rs

Be Sociable, Share!

Comments

comments

2 thoughts on “Када изнети цвеће на терасе?

  1. Poštovani,
    živim u kraju u kom su zime blage, a zemlja vlažna i nepropusna – glinovita. Leta su veoma topla, pa je i zemlja tvrda i ispucala. Želela bih da posadim trajne cvetnice, ali ne znam da li išta uspeva u takvoj zemlji.
    Molim vas za savet?

    Hvala,
    srdačno
    Angelina

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *