Елегантан и постијан

Избегните две грешке у живој огради

Баштованство

Доста интересовања и питања у вези  ограда условило је наставак текстова о њима. Писали смо о томе колико је битно изабрати праву врсту биљке за конкретан случај. Избегните две основне грешке приликом избора и набавке биљака за будућу живу ограду.

 

Прва и основна грешка приликом избора је жеља да биљка што брже расте. Ваљда сви знамо ону народну „што је брзо, то је и кусо“. То се у случају зелених ограда најбоље показује. Ако желите ретку, у доњим деловима непопуњену, само неколико година корисну, касније прераслу, штркљаву, тешко одржавану ограду, онда једино гледајте колико порасте за годину дана. То су живе биљке и нема сигурног правила колико порасте. Ако се дају добри услови она ће порасти, ако су услови лоши биљка може и да се осуши. Разумем жељу да се што пре добије затворен простор али не по цену каснијег квалитета и дуготрајности.

Елегантан и постијан
Шимшир као ограда

Најбољи пример је спорорастући шимшир (Buxus sempervirens), само му име каже како расте. Нема дворца нити  парка на западу који нема ограду или део ограде од ове изузетне биљке. Старост тих ограда је и преко 300 година и све су лепше и лепше. Немојте мислити како треба дуго да чекате да она порасте да би била лепа. Не, ограда од шимшира изгледа одлично и када је скроз мала. Наравно, ако не треба да направи оптичку заштиту.

Консултујте се и направите прави избор биљке за ваш конкретан случај. Видећете да од великог избора углавном се сведе на 3-4 могуће биљке.  Нас слободно можете контактирати за сваку недоумицу или питање у вези избора живе ограде. Биће нам драго да помогнемо и ново искуство пренесемо и будућим читаоцима.

 

Друга грешка. Опет у немању стрпљења или искуства тражи се и купује што виша биљка. Важније од висине биљке је њена разгранатост, развијеност корена, општа кондиција  и изглед биљке. Формирајући живу ограду ми правимо целину од појединачних биљака. Природније је да биљке срастају заједно када се као младе посаде. Млађе биљке лакше подносе пресађивање, брже се адаптирају и пре крећу са  интензивнијим растом. За сваку биљку постоји оптимално време пресађивања, што зависи од оних претходно набројаних чињеница. Битно је направити разлику између старости и висине биљке. Та два параметра не морају да буду у блиској вези. Питајте и направите најбољи избор – жива ограда која вама одговара. 

Најзад долазимо до ашова и припреме земљишта за нашу будућу ограду. О овоме у следећем тексту

Be Sociable, Share!

Comments

comments

1 thought on “Избегните две грешке у живој огради

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *