Зашто се суше тује?

Одржавање

Одговор је много једноставан, али многи то не желе да прихвате и увек имају изговор да је нешто друго узрок. Тује се суше зато што…

Немају довољно воде и тачка. Нису у питању болести или зрачења.

Сушење туја
Све више се суше тује

 Киша НЕ МОЖЕ залити тује.

Покушаћу да објасним због чега се тује суше, и поред кише и заливања.

Коренов систем биљке се налази углавном  на дубини од 30 до 60 цм. Површинско заливање и киша не могу натопити земљу на тој дубини, а корен ових биљака је слаб да „продре“ у дубље слојеве земље где има дубинске влаге. То могу високи четинари борови, јеле, смрче…

Сведоци смо да су зиме са мање снега, земљиште се током зиме слабије натопи водом и када почну јако високе температуре, брзо исцрпе воду из површинског слоја. Приметили сте да земља испуца и то додатно исушује тло.

Када цревом покушавамо да заливамо биљке, вода „бежи“ и свуда око нас буде влажно, што нас превари да је земљиште заливено. Ако бисмо закопали ашовом, видели бисмо да влаге нема већ на 10 цм. Исто је и са кишом. Она помогне и доста значи с обзиром на то да биљку окупа,  али биљци се мора обезбедити вода у делу кореновог система.

Најбољи начин заливања

Како најбоље и најлакше заливати тује?

Цревом кап по кап.

То је најбоље, најлакше и најјефтиније решење, али многи то не желе или неће да схвате.

 Није ми јасно шта су противаргументи. Сâм сам себи више досадан са убеђивањем и објашњавањем да треба да се постави систем кап по кап. Тако ће се сачувати биљке и,  што је још важније, оне ће имати много већи прираст, зеленију боју и гушћу форму.

Са системом кап по кап биљке много брже расту

Како се поставља и укључује црево кап по кап?

Измерите колика вам је дужина ограде, односно биљака. Купите или поручите  жељену дужину. Размотате црево по земљи  и то је све. Када желите да заливате, ваше баштенско црево прикачите брзом спојком коју добијете у комплету и пустите да вода лагано тече.

Нема копања, водоинсталација ни било чега другог. Уместо да стојите и држите баштенско црево, расипате воду и површински слабо заливате, на овај  начин постижете много више, пре свега сигурно натапање.

Капљице воде равномерно излазе из црева и дубинcки натапају земљу. Површина делује сува, а када закопате, видите да је влага у доњим слојевима земљишта. То биљкама посебно одговара. Нема великог испарења и корен равномерно добија неопходну воду. Овако се најмање троши и расипа вода, а ефекат је најбољи.

Како заливати појединачне биљке?

Ако су тује или друге биљке појединачно посађене, онда се постављање црева кап по кап не препоручује. Вероватно сте приметили да се у градским условима поред дрворедних  лишћара укопава дебље дренажно црево које се напуни водом и полако испушта влагу у дубље слојеве земљишта.

Приликом садње можете поставити парче дренажног црева и тако решити проблем заливања. Ако је дрво или туја већ раније посађено, онда пустите да вода лаганије тече на црево и тако боље натопи дубље слојеве земљишта. Погледајте овај видео са конкретним предлогом како то брже урадити.

Be Sociable, Share!

Comments

comments

6 thoughts on “Зашто се суше тује?

  1. Moja okrugla jelkica je pocela da bledi,u zemlji je posadjena i zalivam je kao i ostale pored nje ali ona se susi.Cime bih mogla da je spasem mislim da je nesto pojelo koren.Mogu li zastiti necim da mi ove druge ne bi stradale.Tini tin se valjda zove!?Prihranjujem ih djibrivom redovno

  2. Zdravo, posadila sam polovinom aprila male tuje od pola metra, zalivam ih redovo, na dnu grane se suše, imaju neke tačkice kao da se opekel, na nekih su vrhovi žuti sta bi to moglo da bude u čemu grešim… Hvala.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *