
У овим јесењим данима када недостаје радосних боја и нових цветних пупољака, хризантеме просто маме, са пијаца и цвећара. Шаренило боја, величина, облика привлаче пажњу и позивају на дружење. Ево практичног савета како правилно изабрати квалитетну биљку и како са њом поступати да наредне године буде још већа и лепша.
Јесенка, њен леп народни назив, је вишегодишља дворишна биљка која презимљује напољу и сваке године поново израста из корена и у јесен цвета. Многи се жале да им биљка брзо пропадне и да наредне године није лепа као када је купљена.
![]() |
![]() |
Прво правило. Када купујете хризантему посебно обратите пажњу на величину саксије у којој је биљка. Избегавајте куповину биљака којима корен „избија“ из саксија или је дно саксије видно блатњаво јер су биљке биле на земљаној подлози. Шта то показује? Биљке су посађене у мање саксије ради уштеде у цени. Мања саксија је јефтинија и треба мање тресета. Након тога су постављене на парцелу где је корен проницао и тражио влагу и храну у земљи. Таква биљка када је купите, није чудо, што брзо шљоне и пропадне.
Ако желите разгранату биљку мора бити у већој саксији и добро негована. Када погледате саксију она је чиста, нема остатке земље а када погледате одоздо корен није изашао ван саксије. Она је била на простирци, редовно заливана и прихрањивана и корен је имао доста хране и није „напустао“ саксију. Таква биљка и ако је скупља, вреди и од ње можете очекивати и наредних година да вас обрадује. Када купите добру биљку како је даље гајити. Једино обилно заливати и једном седмично прихрањивати. Кидати или сећи прецветале цветове и опет заливати и прихрањивати. То је сва мудрост. Биљку не пресаћујте одмах после куповине.
Друго правило. Када хризантема заврши свој циклус цветања, у касну јесен, онда постоје два начина да је сачувамо за наредну годину. Први, много бољи и лакши начин да је посадимо на стално место у башту, поред стазе или улаза. Ако имамо више биљака исте боје обавезно груписати по бојама у размаку од 40 цм. Ако немамо простор у земљи биљку пресадити у већу саксију или жардињеру. Место где стоји саксија треба да кисне да биљка не би дехидрирала и осушила се. У оба случаја биљци пред зиму само уклонити прецветале цветове и мало скратити врхове грана не више од десетак центиметара. Када прође опасност од јаких мразева у рано пролеће орезати јој суве гране на 2-3 цм. изнад земље. У пролеће када се биљка пробуди из зимског сна предстоји врло важна интервенција. Једном или два пута врхове биљке треба пинцирати. Пинцирати значи осећи и скратити врхове изникле биљке. Тим шишањем уједно и обликујемо биљку у лопту или жељену форму. Та интервенција се ради у априли или мају што зависи од године и климатских услова.

Можете се пријавити на нашу бесплатну школу баштованства и добићете подсетник радова када се шта ради у башти. Ту је још доста практичних савета о уређењу дворишта и гајењу биља. Након обликовања и закидања биљке опет нам предстоји само обилно заливање и мало ређе прихрањивање до пред само цветање. А тада као и за тек купљену биљку, заливање, прихрањивање и уживање уз ону народну Јесен дође…
Postovani,
Na koji mail mogu da se prijavim za dobijanje Cvetnog magazina pocetkom svakog meseca na moj mail?
Unapred hvala
Poštovana Irena,
Dodali smo Vas za primanje Cvetnog magazina