Шта су топијари , како се орезују и одржавају

Баштованство Занимљивости

Oрезивањем добијени необични  облици биљака, посебно четинара, називају се топијари или топијарне форме. Ево неколико основних савета које требате знати ако желите да имате овакве  „лепотане“ у свом врту или жардињери.

 

Топијари – обликоване биљке

 

Реч  значи статуа, уметничка скулптура од биљака и сматра се да је овако орезивање биљaка измислио пријатељ  римског цара Августа и познато је да се користило  од  1. Века.  Значи, то није мода савременог доба већ се вековима практикује. Свакако је  мало модификована и прилагођена темпу живота  и моди која је променљива.

 

Биљке које се користе у топијарима су углавном зимзелене,  дрвенасте, имају мање  листове или четине и  компактно расту.  У новије време скоро да нема ограничања у избору биљака, машти на вољу и можете направити дивне примерке орезиваних биљака, бићете поносни на њих. Када једном узмете маказе у руке и кренете да обликујете, приметићете много занимљивих облика које могу настати од биљака у вашем окружењу.

 

Обликовање помоћу форми направљени од жице

Топијарни облици не могу настати од једном орезаних биљака, то је процес који се мора понављати. У току године некада и више пута треба орезати биљке да задрже и употпуне формиран облик. Облика је онолико колико имамо маште, жеља и стрпљења.

 

Топијарним обликовањем могу се добити различите фигуре; од најједноставнијих, геометријских, какве су коцке и кугле, па до правих зелених скулптура људи и животиња.  Иако уметнички веома вредне ове скулптуре нису трајне. Њихово постојање зависи од животног века биљака од којих се праве,  али још више од интензитета одржавања. Без редовног одржавања ове скулптуре врло брзо губе облик и нестају.  Најједноставније топијарне форме су резане живе ограде и бордуре.

 

Биљка у облику срца

 

У модерним топијарима користе се жичани калупи које  „усмеравају“ биљку и дају могућност да се са спољне стране жице,  орезивањем одржавају јасни облици. И у Београду имате прилику да видите зелену жирафу, слона и још неке животиње. Можете и сами направити неки простији облик. Срце је увек у моди.  Лоницера посађена у саксији и шишани у срцолики облик,  ускоро ће бити покривен биљком коју је лако орезати и одржавати у овом облику.

 

 

Како почети са обликовањем биљака?

 

Можете изабрати већ старије биљке које имате у дворишту или саксији или набавити младу биљку коју ћете обликовати од малена. Почните од простијих облика,а  ево и предлога за формирање кугле на штапу и спирале од тује смарагд која је одлична за овакво „сецкање“.

Лишћар који природно расте јако „штркљаво“ упорношћу се лепо обликовао

 

Ово је дрво клен које у природи расте „штркљаво“ и нема леп облик. Било ми је фасцинантно када сам поред пута у Рушњу, приметио овај изузетан примерак. Види се да га  власник са љубављу одржава. Ево примера како  дрво које по људским параметрима нема предеспозиције може постати украс и препознатљивост целог врта. Овај диван пример улепшао је цело двориште и много лепог  говори о свом домаћину или домаћици.

 

Ако ви имате неки свој примерак биљке коју орезујете и украшавате пошаљите нам да поделимо са осталим баштованима, идеје су увек добро дошле. Будите ХортиКУЛтурни.    

Ако до сада нисте обликовали а имате жељу, крените, сада је право време.

 

Спирално орезане тује су у моди

 

Шта је потребно од алата?

Пре свега воља и једне квалитетне  маказе за почетак су довољне.  Да одговарају вашој руци, наоштрене јер није добро да биљку приликом резања „гњече“ већ рез  мора бити оштар.  Једном купљене квалитетне маказе дуго ће користити у башти и право је  задовољство радити са њима.

 Са овим Немачким брендом смо радили и можемо препоручити.

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *