3202 Buxus sempervirens

Како гајити биљке у жардињерама

Идеје за уређење

Пре него што набавите биљке или жардињере морате знати шта желите биљкама да постигнете. Да ли вам треба жива ограда, заклон од сунца, улепшавање простора,  терасе, стана или пословног простора…

3202 Buxus sempervirens
Шимшир је изузетно отпоран и декоративан

Да направим једно банално поређење. Кад купујете кола, вероватно прво планирате колику породицу треба да возите и колика вам кола или чак комби треба, а после бирате врсту кола и евентуалну будућу гаражу.

 

1506 Juniperus virginiana
Дубока саксија даје пуно могућности

Корисније је потрошити пола сата-сат времена на размишљање и консултацију у вези будућих радова и имати лепе и функционалне биљке дуги низ година него набавити неадекватне (мислимо јефтиније) жардињере, па у њих „угурати“ велике биљке и после једног лета, када се све осуши, тражити дежурног кривца. 

 

Велика биљка захтева и дубљу саксију
Садили смо маслине у ресторану Vapiano

Ако вам требају високе биљке прво видите да ли је могуће да се оне посаде у земљу, ако је уопште ту има. Доста често смо у уређењу пословних простора,  решење налазили тако што смо биљке садили у земљу и неки метар удаљеније од власниковог првог размишљања и биљке су се много лепше развијале,  изгледале и користиле планираној намени. Много лакше их је било одржавати и решења су била трајна.

 

Основно правило, ако вам требају високе биљке, жардињера првенствено треба бити дубока. Коренов систем треба да се развија и даје храну биљци. Пресуднија је дубина, него ширина саме саксије, посуде. Ево идеја шта све може да послужи за садњу биљака.

 

Плитка саксија за бонсаи
Плитка саксија за бонсаи

Вероватно сте видели како се гаји бонсаи. Дрво које инече расте високо, посади се у плитке саксије и тако „спутава“ у расту добијајући необичне изгледе. Значи дубина саксије на првом месту.

 

Избор биљака је друга важна ставка у планирању. Постоје биљке које боље подносе ограниченост простора и услова, слабије развијеног кореновог система, споријег раста, отпорније на сушу… о томе у овом тексту.

 

Ако су ови савети помогли, поделите и вашим пријатељима,  јавите се са конкретним питањима, биће нам драго да помогнемо. Наш прилог уређеној Србији #хортикултура.

 

 

 

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *