Живе ограде-зелени зидови

Живе ограде Занимљивости
Жива ограда која се баш наживела
Жива ограда која се баш наживела

И то је жива ограда – висока 11 метара, стара  295 година. Претпостављам да вам не треба баш таква, а  ако сте  решили да неку имате време је и да је већ једном посадите. Ево на шта сам мислио.

Шимшир- краљ међу биљкама
Шимшир- краљ међу биљкама

Ретко који љубитељ и узгајивач биљака да није био или на фотографијама видео познате вртове у целом свету (Енглеска, Француска, Италија…). Да ли тада памтимо боје грађевина, фасаде и сам изглед објеката? Све је засењено вртом и увек бепрекорним живим оградама. Приметите да висина ограде није пресудна. Лепо обликована и висине до 30 цм, ограда од шимшира и више стотина година привлачи пажњу. И већ поменута ограда од 11 м била је мала када је  посађена, као и свака друга.

И најмање посађене биљке, посебно у јесен, мало болују, добро се адаптирају и зачуђујуће брзо се добија жељена жива ограда. Биљке у огради морају расти заједно преплићући се и њиховим резањем добијамо компактну зелену целину.

Дрвеће у огради
Дрвеће у огради
Шаренило дрвећа
Шаренило дрвећа

Лишћари или дрвеће, како се често назива, могу формирати високу и декоративну ограду. Имају предност, углавном због брзог раста, интензивнијег гранања, а самим тим у одржавању потребују чешће и интензивније резање. Размак садње зависи од врсте и жељене густине ограде и препоручује се од случаја до случаја.

Украсна трава- занимљива ограда
Украсна трава- занимљива ограда
Украсна трава- комбинација са цветним жбуњем
Украсна трава- комбинација са цветним жбуњем

Прва помисао на живу ограду асоцира на четинаре. Разне врсте украсних трава и цветног жбуња могу направити врло необичну и атрактивну ограду. Углавном се користи као декоративна заштита у просторима и вртовима где зими нема улогу. У конкретном случају KINESKA UKRASNA TRAVA 6605 Miscanthus sinensis

Дуготрајна и елегантна-  функционална током целе године
Дуготрајна и елегантна- функционална током целе године
Комбинација више врста биљака
Комбинација више врста биљака

Четинарске врсте у огради током целе године (а највише зими) долазе до изражаја и добро штите жељени простор. Као и  све биљке које се саде ради формирања ограде и четинаре треба садити као млађе и тако гајити до жељеног облика.

Урбано пројектован мали врт, са посађеним лишћарима и биљкама, пружа хомогену и изоловану целину. Биљке не прадстављају визуелне блокаде, већ само одређују правце кретања и чине бордуре дворишта.

Да са вратимо на сам наслов текст. Ово су ипак живе ограде и тешко је то схватити и са њима не поступати као са грађевинским материјалом. У садашњој ери бржег живота, приметно је да људима недостаје време и сви желе одмах посађену и формирану ограду.                        Фотографије Pinterest

Избегните две грeшке у живој огради

Како се сади жива ограда

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *