Заливни систем да или не?

Баштованство Одржавање

Заливање травњака, биља,  четинара, цветница и осталог  зеленила у пословном простору или дворишту постаје готово неопходно ако желимо да га успешно одржавамо

 

Да ли вам је потребан заливни систем

 

Сећам се пре више од 15 година када сам посећивао вртове по Европи, то је било уобичајено. Мислио сам да је то луксуз који код нас неће заживети. Сада схватам да није луксуз већ потреба. Заживело је и овде.

 

Аутоматски систем залива травњак и цвеће

Да ли је мени систем заливања потребан?

Ако имате зелене површине, више жардињера или саксија  а волите да то изгледа лепо и уредно, свакако морате поставити систем за заливање. Заливање ручно, цревом је могуће ако имате мање површине и пуно времена.  Времена је сада свима у недостатку и мислим да је то главни разлог  чиме смо стигли запад, о коме сам писао у предходном пасусу.

Чињеница је  да су и климатске промене условиле да се биљке без наше помоћи тешко могу сачувати. Јако високе температуре и у пролећним месецима када је биљкама највише потребна вода, узрокују видне проблеме. Читаве живе ограде и старији четинари се суше сваке године,  штета је огромна, а све је последица неадекватног заливања. О заливању живих ограда писао сам и овде. 

Систем се може заливати саксије и жардинјере на терасама и балконима

Уређено двориште са зеленом травом током целе године, незамисливо је ако нема систем за заливање. Пре десетак година када смо радили уређења зелених површина, у процентима 20% њих је радило и заливни систем и то углавном људи који раде у иностранству и тамо су видели да је то неопходно.  Последњих  2-3 године исти проценат њих не уграђује систем и то баш они који немају информацију или мисле да то могу ручно обављати.  Обично код њих накнадно то морамо обавити што додатно поскупљује радове. Али како каже изрека: „Ко нема искуства, плати то новцем и стекне (искуство)“.

Од чега зависи цена заливног система?

Свакако зависи од површине коју желите да заливате, али следеће информације могу да утичу на крајњи износ.

  1. Колики вам је притисак воде на чесми или месту одакле се планира прикључак?
  2. Колики је пречник доводног црева (1/2 , 3/4, 5/4), ако нисте сигурни, макар измерите обим црева?
  3. Да ли се стазе или друге бетонске или камене површине могу прскати или желите да распрскивачи квасе само траву?
  4. Да ли желите аутоматско заливање или мануелно? Ако сте често одсутни и доста путујете мануелно није решење?
  5. Поред травњака да ли имате много биљака, живе ограде и осталих садница које могу спречавати рад млазница?
Као по кап залива биљке у низу

 

Када, како и ко је најбоље да ради систем за заливање?

Ако се тек формира травњак и саде биљке пре свега треба урадити и пробати систем заливања.

Ако су то накнадни радови, треба консултовати људе који знају колико које биљке  траже воде. Што мање мајстора, мања је шанса да се одговорност пребацује са једних на друге. Најбоље је ако људи који изводе озелењавање монтирају и систем, тако сте сигурни да ће крајњи исход, лепе биљке и врт, бити примарно. Имао сам прилику да видим монтажере којима је само битно да вода прска, несхватајући да је примарно да зеленило буде како треба и да је заливни систем у сврсти тога, а не да прска само за себе.

Такође, због каснијег одржавања и мењања времена прскања, најбоље је да се консултује са једном екипом. Они већ познају услове, захтеве биљака, постављен систем и све што се може наћи као будућа потреба. Консултације су често на месечном нивоу и треба имати поузданог саговорника.

 

Квалитетно заливање-квалитетне и лепе биљке

Да ли се може монтирати заливни систем  на терасама и баштама и тако одржавати биљке у жардињерама и саксијама?

Ово је постало од скоро подразумевано. Ако се ради о пословним просторима, ресторанима и баштама кафића, знамо колико је леп изглед пресудан и неопходан за успешан рад. Тешко је ослонити се на одржавње које зависи од марљивости радника, који обављају друге примарне послове. У таквим ангажовањима обично биљке извуку дебљи крај- пропадну, а то проузрокује даље проблеме. Предупредите их, то је најјефтиније.

 

Прскалице се саме подижу из траве

Ако имате недоумице и питања у вези заливних система можете нас контактирати и радо ћемо помоћи. Савети и смернице могу вам уштедети новац и време.

Ако је текст био користан можете га поделити или коментарисати. Будите ХортиКУЛтурни.

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *