Наводњавање кап по кап

Одржавање

Приметио сам многе недоумице и погрешна схватања како се монтира и користи заливање кап по кап. Ево практичног примера и препоруке

Ништа не треба да се копа нити оре, јефтино је и не захтева много времена. Троши око седам пута мање воде него обично заливање и што је најважније ваше биљке ће бити неупоредиво лепше и брже ће расти.

Биљке у огради се најбоље заливају системом кап по кап

Имате живу ограду од туја и приметили сте да се биљке током лета суше. Oво је решење за вас.

Пре много година када се почело причати о оваквом начину заливања, био сам неповерљив и била је она шала „ Продају шупље црево и кажу да је добро“. У интензивној пољопривреди се заливање кап по кап подразумева и резултати показују оправданост.

У хортикултури све површине које имају биљке посађене у групи, реду или формираној живој огради, најбоље  и најлакше је заливати кап по кап. Оно је саставни део многих готових и аутоматизованих система заливања и лепо неговано двориште се не може замислити без овог система. Овде причамо о једноставном заливању биљaка у живој огради или перењаку.

Младе биљке овако најбоље напредују и расту

Током летњих врућина четинари и друге биљке почну да губе зелену боју, унутрашње гране се суше, четине опадају и некада се цела биљка осуши. То су последице суше и могу се спречити оваквин начином заливања. Прираст биљака ако се залива цревом кап по кап је удвостручен током вегетације. То смо практично приметили на деловима где смо имали постављено црево у односу на исте услове где црево није било. Биљке су брже расле, имале бољу густину и боју. 

Када заливате обичним баштенским цревом, вода не може брзо да упија и ви после краћег времена видите да се направила права бара и вода се разлива, али на дубини од 30 до 40 цм, где се налази корен биљке, вода није ни стигла. Исто је и са летљим пљусковима, они не могу добро залити биљку, вода површински оде и корен остане без воде. Зашто кажу да снег најбоље натопи земљу? Зато што се лагано топи и земља упија воду.

Како се монтира

Црево се постави по површини земље и причврсти пластичним држачима. То је све. Када заливамо, обично баштенско црево довучемо до почетка овог капајућег црева, спојимо брзом спојком и лагано одвијемо чесму. Вода ће уједначено, капиларно и без разливања да натапа биљке. Неупоредиво мање се троши воде и боље заливање се овако постиже, а о уштеђеном времену да и не говорим. 

Врста црева и размак у капаљкама зависи од врсте биљака коју заливате. Да ли је терен у нагибу и која врста црева одговара вашим условима?

Пишите нам и конкретно ћемо вам препоручити.

Be Sociable, Share!

Comments

comments

1 thought on “Наводњавање кап по кап

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *