Ватрени трн – Pirakanta – Pirokanta

Живе ограде Топ биљке

Зимзелена, брзог раста, лепих цветова и украсног плода, жива ограда кроз коју не може ништа проћи су својства пираканте или ватреног трна, како се код нас назива.

Ако вам је потребна визуелна и физичка ограда кроз коју ни животиња не може проћи, прави избор је пираканта. Врло је отпорна на сушу и осунчана места. У Грчкој је саде између трака аутопута. Ни издувни гасови ни велике врућине јој не могу наудити.

Отпорна је на орезивање тако да је  пожељно да се више орезује чиме се добијају јасне линије ограде. Честим орезивањем могуће је постићи да зелени зид од ове биљке буде потпуно правих линија и жељене висине кроз коју не може проћи чак ни птица.

Успешно смо садили је садили и на Светој Гори. Јако отпорна жива ограда.

Где се користи ограда од ватреног трна?

Доста је користимо  у уређењу пословних  објеката када се треба поред визуелне направити и физичка заштита. Жичане и сличне ограде имају век трајања око 10-15 година а овако формирана ограда може штитити и улепшавати простор и преко 50 година. Ако имате пса или неку другу домаћу животињу ова ограда је права заштита и због својих бодљи спречава пролазак .

У Сремчици има доста ограда од пираканте које су јако старе и то се на њима не примећује, напротив постале су прави зелени бедем. Дугогодишњим орезивањем толико су добиле на густини  да ни врабац не може проћи, а имају јасно дефинисане димензије по жељи домаћина. Обично су високе око 2-2,5 метара и чине праву заштиту како физичку тако и  од прашине, погледа, ветра…

Естетски изглед пираканте- ватреног трна је прича за себе. Поред тога што је зимзелена ова ограда у пролеће процвета мноштвом белих упадљивих цветова. Ограда се тада претвори у белу боју а груписани цветови покрију читаву површину.

Из мноштва цветова настају плодови, округле бобице које су посебно атрактивне током зиме. Када снег покрије окружење, црвене бобице постају јако упадљиве и посебно привлаче пажњу. Оне током јаких зима могу бити  храна птицама а посебно црним косовима. То је још једна корисна страна живих ограда.

Млада и тек формирана ограда већ је одлична заштита.

Како се сади жива ограда од Пираканте

Густина садње зависи од жељене будуће густине и висине ограде. Могу се садити од 2 до 4 биљке на дужни метар. Саде се у ред, не з цик-цак. Четири биљке у метру ће брзо направити густину а орезивањем одржавамо жељену ширину и висину. Та густина дозвољава да се брзо формира и јако висока ограда.

Отпорност на снег

Орезивањем се добија јако чврста ограда коју снег неће савијати нити ломити за разлику од појединих врста туја, које су осетљиве на тежак снежни покривач.

Брзина раста пираканте

Годишњи прираст пираканте може бити и преко једног метра. Посебно је то приметно ако се дуж ограде постави и систем заливања кап по кап. Тада је прираст и преко 50% већи него када нема заливног система.  

Квалитетне и повољне саднице можете погледати и купити на GARDEN.RS 

Постоје више врста и боја пираканте

Pyracantha angustifolia

Највише коришћена за живе ограде због брзог раста и отпрности. Боја бобица наранџаста. Листови зимзелени, тамнозелени, издужени и крупнији тако да прави добру заштиту.

Pyracantha coccinea

Врло слична предходној врсти али су бобице нешто тамније боје. Расте  спорије и није добро да се комбинује у огради са другим врстама.

Pyracantha coccinea Yellow пираканта са жутим бобицама. Спорије расте од предходне две врсте и може се користити за појединачну садњу у вртовима, није препоручљива за живу ограду.

Пузава пираканта

Патуљаста пираканта

Су такође врсте које постоје али оне су више за појединачну садњу или садњу у саксијама обзиром на патуљаст раст.

Да ли комбиновати различите боје и врсте у огради?

Раније смо то покушавали и садили различите боје наизменично желећи да се добијемо разнобојну ограду. На жалост то није изгледало лепо ни функционално. Биљке различитих боја нису расле уједначеном брзином и ограда није имала праву функцију. Брзина раста и густина грана је била различита и добила се ограда која је изгледала неуједначено.

Видео прилог о живој огради од пироканте или ватреног трна можете погледати на видео каналу Баштованство. Пријавите се и пратите видео прилоге.

Be Sociable, Share!

Comments

comments

8 thoughts on “Ватрени трн – Pirakanta – Pirokanta

    1. Ako se biljke presadjuju iz saksija onda mogu tokom cele godine. Kraj leta i početak jeseni je odlično vreme. Podnosi mrazeve i jako je otporna na sve uslove. Mi imamo sadnice više starosti, ali biljke za ogradu su 180din. Imamo akciju za količine preko 200 biljaka i cena je 150din. Cvetni pozdrav.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *