Играјте се...

Орезивање биљака

Одржавање

Хоћете лепо двориште-маказе у руке

Орезивање
Начин да улепшате биљке

Право питање је не како већ зашто се орезују биљке? Одговор је дугачак онолико колико епитета можемо да се сетимо. Лепше је, здравије, цветније, гушће, дуготрајније, свежије, компактније, миришљавије…

 У марту је право време да своје биљке улепшамо за предстојећу годину. То је као сређивање фризуре пред одлазак на неку прославу. Орезивање је неопходно за све врсте биљака лишћаре, четинаре, украсно шибље… Ако до сада нисте орезивали биљке, почните од најмањих и оних које су мање видљиве. То је исто као коса, можете погрешити али ништа страшно, поново ће израсти.

Најтеже је почети. Стално постоји неки изговор, немам добре маказе, сада није време, не знам како треба… Ево, решите и почните са једном-две биљке у дворишту или саксији. Ако вам је лакше, изаберите најружније биљке и видећете како се ствари мењају. И оне воле фризера, маникире, педикире…Скоро све  биљке без обзира на врсту могу се орезивати. Биљке које расту спорије орезују се мање интензивно а биљке које брзо расту захтевају „јаче“ орезивање.

Орезивање четинара

Знам да вам је сада жао сећи оне свеже и младе врхове четинара који су много лепши од осталих четина које су ближе стаблу. Али управо је ту тајна каснијег лепог изгледа целе биљке. Скратите најдуже гране за 1/3 и цела биљка ће имати много гушћу крошњу и током зиме нећете имати проблем са ломљењем грана од тежине снега. Погледајте видео приказ. Не морате све дуже гране одмах одрезати, скратите један део  а на јесен други. Погледајте видео приказ.   

 Орезивање украсног жбуња и шибља

Пупољци  на врховима  грана производе хормон који смањује раст других пупољака са стране и ниже на биљци. Ово се назива вршна доминација и то је разлог зашто доњи пупољци слабије расту. Када орежемо врх гране, нестаје тог контролног механизма и тако се подстиче снажнији раст нових – нижих пупољака. Између осталог зато орезујемо украсно шибље и остале цветне врсте. Прави се коси рез изнад здравог пупољка, који је усмерен ка спољашности. Ако биљку осечемо много изнам пупољка остају ружни патрљци. Шибље можемо резати и интензивније. Приметили сте да се на јавним површинама оно сече и на пола метра изнад земље и током године изгледа уредно и јако цветно.

Орезивање лишћара-дрвећа 

Играјте се...
Пустите машти на вољу

Са лишћарима односно дрвећем обично буде највећи проблем. Док је мало нико се не сети да и њега треба обликовати и резати а када порасте, ко ће се пети и шта има везе, нека расте… Касније има много везе али се  тешко исправља. Ветар и снег могу да направе доста штете. Уклоните суве, труле, прегусте унутрашње гране и не можете претерати са орезивањем. Само ће каснија форма бити лепша и гушћа. Слободно режите и пустите машти на вољу. То нису воћке па да можемо уништити годишњи род или упропастити родност.

 

Крените са маказама у двориште и пуно успеха. Ако имате недоумице конкретно нас питајте…Можете са свима поделити фотографије ваших орезаних биљака.

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *