Жива ограда од туја

Живе ограде

Свакако највише коришћена врста биљке која се код нас сади за живу ограду је туја. Како направити правилан избор  када се код нас гаји више десетина врста и како знати која туја одговара конкретно вашим условима?

Оно што је карактеристично за све тује и зашто су толико коришћене и популарне у живој огради је њихова издржљивост на услове садње и релативно лако одржавање. Ако током лета обезбедите црево које ће их заливати, решили сте велики део бриге о вашој живој огради.

Стубаста туја 1205 Thuja occidentalis L. ‘Columna’

Само јој име каже да се ради о стубастој форми која је скоро подједнако широка и на дну и на врху. Брзо расте и доста је отпорна на свим врстама земљишта.

Предност у односу на друге тује је што може формирати јако високу ограду и без резања изгледаће лепо.

Туја колумна може направити ограду висине и до 5–6 метара а да не буде широка и незграпна. Особина стубасте тује је да расте вретенасто и ако се посаде на размаку од 80 до 100 cm, оне ће се саставити и формираће зелену живу ограду.

Препоручљиво је да се ореже неколико пута док се формира и учврсти бочне гране како је касније снег не би савијао.

Туја Смарагд – чврста и отпорна

Туја смарагд – Thuja occidentalis ‘Smaragd’

Ово је сигурно најпопуларнија туја, што због своје боје, што због густог и пирамидалног раста. Туја смарагд важи и за једну од најквалитетнијих туја због чврстине, боје и форме коју има.

И када се не реже, она има веома леп и правилан изглед који се на врху завршава у шпиц. Отпорна је и као и остале тује подноси све врсте земљишта. Ако се жели добра кондиција и боја, преко лета је обавезно заливати.

Сади се на растојању од 80 до 100 cm и није потребно орезивање. Ако јој се секу врхови, губи свој природан вретенаст изглед и више подсећа на стубасту тују.  

Туја пликата прави зелени бедем јасних линија и ивица

Туја пликата  1301 Thuja plicata ‘Fastigiata’

На Западу је ово највише коришћена биљка за живе ограде. Ако желите прави зелени зид раван „под конац“, ово је биљка која вама треба.

Друга особина која  је још разликује од других туја је да се унутрашње четине не суше и нема оне ружне жуте гранчице које се виде када се рашире гране. Јако је отпорна на орезивање и  може се формирати облик који вама одговара. Код нас се ова туја мало производи и тешко је наћи у расадницима.

Разлог је што је млада биљка ретка па то неискусне купце превари. Баш та особина је чини највише коришћеном на Западу. Ограде старе и по 30 година изгледају свеже, зелене и без сувих четина у унутрашњости.

Поред зелене пликате код нас постоји и варијетет са нијансама жуте. Она је још издржљивија и отпорнија. Добро подноси сунце и сува земљишта.

Упадљива бојом и изгледом

Златна туја    Thuja occidentalis ‘Sunkist’

За разлику од горе наведених туја које су зелене, ова биљка (која се још зове пољубац сунца) има веома упадљиве и лепе светложуте четине и прави потпуни контраст у зеленом окружењу. Светлије боје тује су још издржљивије од других, а ова жута туја посебно је отпорна.

Може се садити у жардињере и саксије и тако правити жива ограда. Одлично подноси орезивање и обликовање. Саде се на размаку од 60 до 80 cm и може формирати ограду два до три  метра висине.

Ако имате доста зеленила у окружењу, ова ограда ће направити контраст и биће увек приметна и доминанта. У ограниченим условима где нема превише земље или су у питању плиће жардињере, ова туја успешно расте.

Лоптаста туја добра за ограде које нису високе

Лоптаста туја   Thuja occidentalis  ‘Globosa’

Ако желите зелену ограду која не мора да буде висине преко 1,2 m – онда је прави избор лоптаста туја.

Доста кафића и угоститељских објеката има потребу да направи управо овакву врсту заштите.

Будући да не расте јако високо, она сасвим добро подноси садњу у саксије или жардињере и то је за ресторане посебно интересантно. Када се посади у велике саксије које се могу мало уздигнути кованим сталком, оне направе праву зелену завесу која огради и заштити простор.

Туја Лоптаста туја направи потпуно равну лопту и посађена у низу, ограда изгледа веома лепо. Бочне стране се могу резати ако се желе равне а не заобљене ивице. Њена предност је што не расте високо и дуги низ година имате ограду без резања и спутавања горњих врхова да штрче.

Лоптасте тује се саде на размаку од 60 до 80 cm.

Kurs Bukvar Živa Ograda nudi sveobuhvatno znanje i praktične savete za sve ljubitelje zelenila i hortikulture

autor Dragan R. Sajić
Hortikulturni BESTSELER
sada i u elektronskom formatu na latinici

24 thoughts on “Жива ограда од туја

    1. Poštovani, zanima me kolika je minimalna kvadratura slobodnog prostora za jednu tuju (koliko od zida, staze i druge tuje)?
      Isto tako, zanime me cena po sadnicu za smaragd i stubastu?
      Hvala.

  1. Poštovani, potrebna mi je konsultacija. U dvoristu na Jastrepcu imamo idealne tuje koje su vec dostigle oko 5m. Komšija ima neku sumnju da su tuje jako zapaljive i „da je dovoljno da neko baci cigaretu i da buknu tuje i izazove pozar“. Suprug ne želi da ih šiša i krati, jer su božanstvene, a ja sam za mir u komšiluku“. Da li su lako zapaljive? Hvala Vam.

    1. Poštovana Nataša, ništa više nisu zapaljive od drugih četinara. Takva razmišljanja bi uticala da mi treba da posečemo šume radi preventive od požara.
      One će znatno sniziti temperaturu u okruženju i uticati da možara manje bude. Ako neko želi da zapali može bilo šta a ne samo tuje.

  2. Pozdrav,
    Da li je moguće održavanje visine tuje na oko 2m orezivanjem. U da li joj se time ugrozava zivotni vek? Mene zanimaju sadnice koje su sada 20-30 cm koje bih posadio na jesen i održavao bi ih na oko 2m visine kada dostignu istu. Trebalo bi mi od 70 do 100 sadnica. Nije problem ako su trenutno i manje od 20 cm. Hvala unapred! 😀

  3. Postovani, da li mogu zasaditi tuje u zardinjere dubine 50 cm, i koja vrsta tuja bi najvise odgovarala za takve zardinjere?
    Srdacan pozdrav

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *