Vatreni trn – Pirakanta – Pirokanta

Žive ograde Top biljke

Zimzelena, brzog rasta, lepih cvetova i ukrasnog ploda, živa ograda kroz koju ne može ništa proći su svojstva pirakante ili vatrenog trna, kako se kod nas naziva.

Ako vam je potrebna vizuelna i fizička ograda kroz koju ni životinja ne može proći, pravi izbor je pirakanta. Vrlo je otporna na sušu i osunčana mesta. U Grčkoj je sade između traka autoputa. Ni izduvni gasovi ni velike vrućine joj ne mogu nauditi.

Otporna je na orezivanje tako da je  poželjno da se više orezuje čime se dobijaju jasne linije ograde. Čestim orezivanjem moguće je postići da zeleni zid od ove biljke bude potpuno pravih linija i željene visine kroz koju ne može proći čak ni ptica.

Uspešno smo sadili je sadili i na Svetoj Gori. Jako otporna živa ograda.

Gde se koristi ograda od vatrenog trna?

Dosta je koristimo  u uređenju poslovnih  objekata kada se treba pored vizuelne napraviti i fizička zaštita. Žičane i slične ograde imaju vek trajanja oko 10-15 godina a ovako formirana ograda može štititi i ulepšavati prostor i preko 50 godina. Ako imate psa ili neku drugu domaću životinju ova ograda je prava zaštita i zbog svojih bodlji sprečava prolazak .

U Sremčici ima dosta ograda od pirakante koje su jako stare i to se na njima ne primećuje, naprotiv postale su pravi zeleni bedem. Dugogodišnjim orezivanjem toliko su dobile na gustini  da ni vrabac ne može proći, a imaju jasno definisane dimenzije po želji domaćina. Obično su visoke oko 2-2,5 metara i čine pravu zaštitu kako fizičku tako i  od prašine, pogleda, vetra…

Estetski izgled pirakante- vatrenog trna je priča za sebe. Pored toga što je zimzelena ova ograda u proleće procveta mnoštvom belih upadljivih cvetova. Ograda se tada pretvori u belu boju a grupisani cvetovi pokriju čitavu površinu.

Iz mnoštva cvetova nastaju plodovi, okrugle bobice koje su posebno atraktivne tokom zime. Kada sneg pokrije okruženje, crvene bobice postaju jako upadljive i posebno privlače pažnju. One tokom jakih zima mogu biti  hrana pticama a posebno crnim kosovima. To je još jedna korisna strana živih ograda.

Mlada i tek formirana ograda već je odlična zaštita.

Kako se sadi živa ograda od Pirakante

Gustina sadnje zavisi od željene buduće gustine i visine ograde. Mogu se saditi od 2 do 4 biljke na dužni metar. Sade se u red, ne z cik-cak. Četiri biljke u metru će brzo napraviti gustinu a orezivanjem održavamo željenu širinu i visinu. Ta gustina dozvoljava da se brzo formira i jako visoka ograda.

Otpornost na sneg

Orezivanjem se dobija jako čvrsta ograda koju sneg neće savijati niti lomiti za razliku od pojedinih vrsta tuja, koje su osetljive na težak snežni pokrivač.

Brzina rasta pirakante

Godišnji prirast pirakante može biti i preko jednog metra. Posebno je to primetno ako se duž ograde postavi i sistem zalivanja kap po kap. Tada je prirast i preko 50% veći nego kada nema zalivnog sistema.  

Kvalitetne i povoljne sadnice možete pogledati i kupiti na GARDEN.RS 

Postoje više vrsta i boja pirakante

Pyracantha angustifolia

Najviše korišćena za žive ograde zbog brzog rasta i otprnosti. Boja bobica narandžasta. Listovi zimzeleni, tamnozeleni, izduženi i krupniji tako da pravi dobru zaštitu.

Pyracantha coccinea

Vrlo slična predhodnoj vrsti ali su bobice nešto tamnije boje. Raste  sporije i nije dobro da se kombinuje u ogradi sa drugim vrstama.

Pyracantha coccinea Yellow pirakanta sa žutim bobicama. Sporije raste od predhodne dve vrste i može se koristiti za pojedinačnu sadnju u vrtovima, nije preporučljiva za živu ogradu.

Puzava pirakanta

Patuljasta pirakanta

Su takođe vrste koje postoje ali one su više za pojedinačnu sadnju ili sadnju u saksijama obzirom na patuljast rast.

Da li kombinovati različite boje i vrste u ogradi?

Ranije smo to pokušavali i sadili različite boje naizmenično želeći da se dobijemo raznobojnu ogradu. Na žalost to nije izgledalo lepo ni funkcionalno. Biljke različitih boja nisu rasle ujednačenom brzinom i ograda nije imala pravu funkciju. Brzina rasta i gustina grana je bila različita i dobila se ograda koja je izgledala neujednačeno.

Video prilog o živoj ogradi od pirokante ili vatrenog trna možete pogledati na video kanalu Baštovanstvo. Prijavite se i pratite video priloge.

8 thoughts on “Vatreni trn – Pirakanta – Pirokanta

    1. Poštovana Bojana,

      Nije potrebna potpora, To je otporna i čvrsta biljka. Može se orezati na proleće da bi još više učvrstila i progustila donji deo. Cvetni pozdrav

  1. Molim vas, interesuje me kada je najbolje vreme sadnje pirakante, da li podnosi mrazeve i koja je cena sadnice?

    1. Ako se biljke presadjuju iz saksija onda mogu tokom cele godine. Kraj leta i početak jeseni je odlično vreme. Podnosi mrazeve i jako je otporna na sve uslove. Mi imamo sadnice više starosti, ali biljke za ogradu su 180din. Imamo akciju za količine preko 200 biljaka i cena je 150din. Cvetni pozdrav.

    1. Da, biljke su u saksijama i mogu se saditi. One će ove godine odlično napredovati, s obzirom da im se koren ne oštećuje.

      Cvetni pozdrav!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *