Оно прекрасно мало дрво црвених листова, које се налази на многим проспектима и фотографијама сређених вртова, успешно се може гајити у сваком дворишту. Ево како.

Нема дворишта, окућнице ни терасе где ово посебно дрво не може наћи своје место. То ће бити централна тачка у врту, јер својом упадљивошћу и доминацијом боја и облика то заслужује.
Ако се сади у саксији или жардињери, поведите рачуна о следећем.


Мало је лишћара који добро подносе садњу у саксијама, али ови ацери су посебно отпорни и издржљиви. Спорог раста, самим тим и мањег корена, они своју лепоту дарежљиво исказују у жардињерама и украсним саксијама. У саксији му можемо изабрати и право место које му одговара; не воли директно сунце и треба да је заштићен од ветра.
Саксија не треба одмах да буде велика, препоручљиво је пресађивати након две године у број већу саксију са додатком нове земље. Тако ће се биљка више развијати у гранама а не у корену.
На дно саксије ставити дренажни слој од шљунка или изломљеног стиропора. Смеша тресета, глине (мало) и осмокота идеална је за добар раст и развој. Испод саксије не треба држати тацну, јер црвени јавор не воли вишак воде, те је то најчешћи узрок пропадања овог лишћара.
Позиција и земљишта ако се сади у земљу
За њихово успешно гајење пресудан је избор места где ће се налазити. Простор мора бити оцедит (дрениран), заштићен од главног удара ветра и сунца.
Обично се грешка направи у следећем.
Читајући да не воли јако сунце и ветар, људи изаберу део који је мање осунчан, али обично се ту вода више задржава, и ако није дрениран- биљка пропадне.
Велики хлад није добар и због боје листова јапанског дрвета по чему је, иначе, и препознатљив. Тамноцрвени листови ће почети да бледе ако је биљка у пуном хладу; изгубиће свој основни препознатљив изглед.

Ево како сам ја решио проблем у свом дворишту. Предња страна је цео дан у сунцу, али и ударни део где се седи. Нисам желео да ацер посадим иза куће где ретко боравимо, већ да нам буде доминантан.
Посадио сам га на обали где је добро оцедито а у делимичној сенци од лишћара који је удаљен неколико метара. Ацер не расте високо, крајња висина је до три метра. Дрво му прави довољно хлада а не смета у његовом развоју, већ штити од јаког сунца и удара ветра.
У пролеће се могу одрезати само суве гране, ако их има. Црвени јавор добро подноси орезивање тако да га по жељи можете обликовати и правити гушћу крошњу.
Прихранити и током лета повремено заливати. Ако је биљка у саксији, не сме бити под надстрешницом, а прочитајте зашто.
Autor teksta
Dragan R. Sajić
Poručite Hortikulturni BESTSELER
sada i u elektronskom formatu na latinici