Verovatno i kada se šišate ne radite to na „nulu“ pod izgovorom da ređe idete kod frizera, pa tako ni travnjak nije lepo kositi prekratko. Evo nekoliko razloga i preporuka.
Pravilno košen travnjak će uvek izgledati lepo, a još važnije od toga jeste da će dobro rasti i formirati busen.
Prenisko pokošena trava požuti i potrebno je vreme da ponovo dobije lepu zelenu boju. Da bi se koren trave hranio, nadzemni deo mora da odradi svoj posao tako da se njegovim niskim košenjem to usporava a samim tim i slabi kvalitet travnjaka.
Nisko košenje se preporučuje u prolećnom delu i kada želimo da uništimo širokolisni korov ako se pojavio i tako sprečimo njegov rast. Za mlade formirane travnjake takođe se praktikuje nekoliko nižih košenja, ali prihrana i zalivanje tada moraju biti intenzivniji.
Travnjaci koji imaju automatsko zalivanje lakše podnose niže košenje i trava je uvek zelena, nema oscilacija u rastu i izgledu. Posle košenja poželjno je dobro zaliti travnjak, jer će brže vratiti svežu zelenu boju. Letnje košenje može biti malo više od prolećnog, a trava će manje žuteti i goreti.
Idealna visina košenja zavisi od više faktora i svako je može naći i primeniti u svojim uslovima. Ona zavisi od vrste trave koja je posejana, osunčanosti, kvaliteta podloge, propusnosti ili oceditosti i načina zalivanja.
Kako odrediti visinu košenja?
Kosite do najniže tačke a da pokošen travnjak pri tome ne bude žut i da ne izgleda „obrijan“. U zavisnosti od vrste kosačice zavise i podeoci o visini košenja. Obično su to tri-četiri visine. Najčešće je prva visina preniska, pa se koristi dvojka ili trojka. Ako je trava previsoka, bolje je kositi iz dva puta. To se praktikuje zbog boljeg sakupljanja i ravnomernijeg košenja. Noževi na kosačici moraju biti oštri i rez trave ne sme da bude krzav i da „cepa“, a da pri tome ne reže travu. Ako se zagledate u sveže pokošene vrhove trave, primetićete da li postoji potreba da se nož naoštri. To je samo jedan od razloga zašto trimerom ne možemo šišati travnjak i očekivati da on izgleda lepo.
Smer košenja treba promeniti posle svakog kruga. Primetićete da točkovi ostavljaju ugaženu travu u jednom pravcu, pa smer košenja tada treba da bude suprotan ugaženoj travi. Košenje će biti mnogo bolje i neće se desiti da ostanu neravnomerni vrhovi. Verovatno ste primetili na fudbalskim terenima da je smer košenja suprotan i da to ostavlja zanimljive šare.
Da li pokošenu travu sakupljati ili ne?
Ako želite stvarno lep i negovan travnjak, sakupljanje se podrazumeva. Za velike površine i delove koji ne moraju da izgledaju vrhunski, može se i zanemariti sakupljanje, ali pod uslovom da se često kosi i da trava nije visoka.
Dobro pokošen i negovan travnjak mnogo zavisi od vrste kosačice koju koristite. Ranije smo koristili više vrsta kosačica i tada smo mogli najbolje da uporedimo kvalitet i način rada pojedinih kosačica koje se nalaze na našem tržištu. Lak rad, način sakupljanja trave, pravilno rezanje i pouzdanost, samo su neki od parametara koje treba uzeti u obzir. Kvalitetne kosačice koje mi koristimo pokazale su se više nego izdržljive i pouzdane. U prilog tome govori i to da firma Husqvarna postoji preko 325 godina i stalno unapređuje svoje proizvode.