Жути четинари- суви или тако треба

Баштованство Топ биљке

Приметио сам да једна група људи жуте четинаре одмах окарактерише као осушене и никада их не би садила. Друга група људи одмах примети њихову лепоту и изузетност и не може да им одоли. Ако сте из прве групе можда промените мишљење, а ви из друге групе, ово је текст за вас.

 

У окружењу где има много траве и биљака које су зелене, овакви четинари посебно привуку пажњу. Истакну и „отворе“ простор и посебно украсе неки део врта.

Саде се као појединачне биљке али и као живе ограде и читави златни зидови.

Углавном све врсте жутих форми четинара одлично подносе осунчане просторе и отпорнији су на високе температуре, њихова боја посебно долази до изражаја.

Постоје разне врсте и облици оваквих нијанси и свако у зависности од услова које има може себи приуштити злато у биљци. Као посебан украс биће увек примећен у врту или жардињери. И за овакво злато нису потребна велика средства већ љубав која  буде обострана.

 

1315 Thuja occidentalis ‘Sunkist’

1315
Пољубац сунца

Мислим да је ово једна од најиздржљивијих туја. Јако добро подноси орезивање, сунце и ниске температуре Прилагодљива условима средине. Боја је од лимун-жуте у пролеће, до бакарно жуте у јесен. Користи се у цветњацима, камењарима, жардињерама. Не расте високо и широка је до 1 метар. Као ограда је јако упадљива и декоративна због своје „златне“ боје. Ограда од ове тује се препоручује тамо где има превише зеленила и где су услови лошији.

 

1308 Chamaecyparis lawsoniana ‘Alumi Gold’

1308
Златни пачемпрес

Ово није туја већ пачемпрес и самим аристократским изразом на то подсећа. Гране су чврсте, усправне и са жутим врховима. Боја је светло зелена, до жута и мање мења боју током зиме. На осунчаном месту добија јаче жуту боју. Може се садити појединачно или као ограда (погледати видео прилог). Добро подноси орезивање. Чврсте форме раста 3-4 метра.

 

 

 

1305 Chamaecyparis lawsoniana 

1305
Звездана прашина

Од пачемреса ова биљка ми се посебно свиђа. Изузетно лепа, захвална за појединачну и групну садњу. Атрактиван четинар златно-жуте боје, који у зимском периоду добија зелено-жуту боју. Широко купаст, густо разгранат, висине до 7м и ширине до 3м, врхови грана мало повијени што му даје посебно занимљив изглед. Отпоран на хладноћу и ветар. Користи се за појединачну садњу, у групама са четинарима других боја и облика и за живу ограду. Године 1968. награђен златном медаљом. У комбинацији са сребрно плавим и зеленим четинарима његова златно жута боја посебно долази до изражаја.

 

1206 Thuja orientalis L. ‘Aurea’

1206Сам назив довољно говори о овој биљци. И својом бојом и изгледом плени пажњу и наглашава део у  врту. Расте пирамидално и чврсто. У пролеће светло-жута, а током јесени добија бакарно-жуту боју. Може се орезивати и обликовати. Висока до 5м и широка до 1м. Гране густе. Применљива на свим видовима зелених површина. Приметио сам да неуједначено расте и не препоручујем је за живу ограду. Као појединачна биљка у врту или жардињери, показаће свој најлепши изглед.

 

Thuja orientalis ‘Aurea Nana’

Патуљаста златна лепотица
Патуљаста златна лепотица

Назвао бих је и патуљаста златна лепотица. Спорог раста који једва достиже висину један метар. Облик округао, благо издужен, вертикалне гранчице имају златно жуту боју која остаје живописна и током лета, док током зиме постају тамно бронзане. Одлична за примену у камењарима и жардињерама баш због споријег раста.

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *