Zid i ograda od biljaka ili živa ograda, ako se planira i posadi pravilno, daje pravi izgled i dugogodišnju zaštitu. Na šta sve treba obratiti pažnju?

Vreme sadnje
Najbolji rezultati se postižu sadnjom mladih biljaka koje presađujemo iz saksija na stalno mesto u zemlju. Avgust-oktobar je pravo vreme za to. Čim prestanu jake letnje vrućine i dođu prve kiše, treba otpočeti sadnju. Tako posađene sadnice imaju još dovoljno toplote, dobro će se ukoreniti i pripremiti za zimu. One će rasti i tokom jeseni a poseban prirast se očekuje sledeće proleće. Već naredno leto u dvorištu imate živu ogradu koja nije finalnog izgleda, ali je dovoljno vidljiva i svakim danom upotpunjuje prostor.
Izbor vrste
Izbor biljaka je po nama ključan momenat prilikom pravilnog planiranja žive ograde. Izdržljivost, uslovi terena, buduće održavanje, zaštita, orezivanje, samo su neki od parametara koje treba uzeti u obzir prilikom izbora.

Nisu samo tuje za žive ograde. Skoro da nema biljne vrste od koje se ne može formirati zeleni zid. Pitanje je samo koje su vaše želje i kakve su mogućnosti terena gde se sadi. Vi znate koje su vaše želje. Opišite nam prostor ili pošaljite sliku i mi ćemo vam reći mogućnosti pojedinih biljaka za konkretan slučaj.

Postoje zimzelene i listopadne ograde. Ako ograđujete prostor koji se leti najviše koristi, vama i listopadne vrste mogu napraviti dobru zaštitu, jer brzo rastu i formiraju gust zid. Postoje razni koloriti buduće ograde. Mogu to biti dekorativni listovi, cvetovi, četine ili sam oblik budućih biljaka.

Nemojte da vas povede neka lepa ograda koju ste videli na moru ili negde gde uslovi gajenja nisu kao u vašoj sredini. Mikro klima, kvalitet zemljišta, blizina ostalih biljaka ili objekata, presudno može uticati na prirast, kvalitet i dugotrajnost ograde.
Naši saveti vas ne obavezuju, besplatni su i svakako mogu da pomognu i naprave pravi izbor žive ograde. Javite se. Najbolje pismom uz neku sliku i objašnjenjem u kojem ćemo prepoznati vaše želje. Odgovor ćete dobiti vrlo brzo.
Ekonomska isplativost i hortikultura
Žive ograde su sigurno najisplativiji način ograđivanja prostora. Dugovečnost je takođe na strani biljaka. Rekreacija prilikom povremenog održavanja će svakome dobro doći i nije ništa zahtevnija od održavanja „mrtve“ ograde. Dobro došli u svet biljaka! Budite hortikulturni!
Od koje biljke je moguce formirati zivu ogradu u zardinjerama? Pozeljno je da bude zimzelena.
Fotinija i cupresociparis. Žardinjere moraju biti dublje