Zalivanje tuja – kad, kako i koliko?

Održavanje

Kada primetite da se tuja ili neki drugi četinar suši, odnosno da mu četine menjaju boju, „krcaju“ pod rukom, tada zalivanja ne može pomoći, ta biljka se već osušila.

 Obratite pažnju na ostale biljke i njih dobro natopite i orošavajte. Biljke se obično suše u nizu i kada primetite prve promene, zalivajte sve ostale biljke. Primećenoj nema pomoći, ali može da bude signal da ostale biljke spasete.

Zalivanje biljaka neophodno tokom letnjih meseci
Zalivanje biljaka neophodno tokom letnjih meseci

 Prirodno stanište četinara su hladnije zone, više vlage i veće nadmorske visine. Selekcijom i ukrštanjem se dobijaju manje osetljive vrste, ali i one traže više nege i zalivanja. Poslednjih godina smo svedoci sušenja sve većeg broja četinara, suše se mlade, ali i desetinama godina stare biljke.

 Koliko?

 Zalivanje podrazumeva da voda natopi koren biljke. To je obično pola metra i dublje i sada je jasno kako je to teško učiniti površinskim i kratkim zalivanjem baštenskim crevom. Voda mora polako da natapa koren, a ne samo da nakvasi površinski sloj.

Mlade i skoro posađene biljke su najosetljivije
Mlade i skoro posađene biljke su najosetljivije

 Najosetljivije su mlade posađene biljke i biljke kojima koren nije dovoljno duboko razgranat da može da crpi vodu iz donjih slojeva. Ako je prostor oko biljaka okopan, to je prvi uslov da voda može da prodre i u donje slojeve gde je najpotrebnija.

 Kako?

 Ako zalivate baštenskim crevom, pustite da voda lagano curi, crevo spustite pored biljaka da natapa i povremeno ga pomerite. Pogledajte video prilog o zalivanju drveća.

 Naravno, najbolje zalivanje biljaka koje su u ogradi ili nizu je crevom kap po kap. Najmanje vode se potroši i biljke su najbolje zalivene. Kada se kaže kap po kap to mnogima izgleda komplikovano i skupo. Naprotiv, creva su jako povoljna, ugradnja krajnje jednostavna i ušteda vode velika. Crevo se postavi pored biljaka koje su u nizu, jedan kraj se zatvori a na drugom kraju se montira brza spojka koja služi da na nju priključimo obično baštensko crevo. Kada trebamo zalivati, dovučemo baštensko crevo, spojimo, natapanje biljaka je ujednačeno i voda se ne rasipa.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *