Како и шта садити у саксије и жардињере?

Идеје за уређење

Избор садница за садњу у жардињере и саксије је најпресуднији за касније успешно гајење и леп изглед самих биљака.

Шимшир и фотиниа избор који је сађен у Vapianu
Шимшир и фотиниа избор који је сађен у Vapianu

Нису све биљке подједнако отпорне и прилагодљиве за ове “вештачке услове“ гајења. Избор биљака зависи и од укуса, али треба се држати неких устаљених правила.

Осмислити композицију и избор биљака које се допуњују и заједно чине добру целину. Без обзира на величину посуде увек се може посадити више биљака различите намене.

Жардињере могу бити зидане
Жардињере могу бити зидане

Како комбиновати биљке?

Водећа, највиша биљка ће доминирати, нижа попунити средишњи део и скроз ниска или падајућа улепшати обод саксије. Лепо је комбиновати различити колорит и евентуално време цветања будућих садница.
Поред четинара добро се уклапа нека нижа, лисна биљка црвене или жуте боје, а као цветно падајућа, одличне су перене или сезонске цветнице којих има велики избор. Спорорастуће и густе форме углавном су боље за садњу у саксијама, погледајте код нас у Каталогу вртог биља, за сваку биљку је наглашено какве услове воли и где се може гајити.

Осмислите сами жардињере по вашим мерама и простору
Осмислите сами жардињере по вашим мерама и простору

Како се правилно сади?

Прво саксију или жардињеру пробушите да сувишна вода може да излази. Ставите један слој од неколико центиметара дренаже. То је мало крупнији материјал који служи да се вода цеди и не „удави“ корен. За дренажу могу да послуже крупнији каменчићи, изломљени цреп или стиропор који је служио за паковање неког уређаја. После дренаже стављамо један слој земље и онда стављамо биљку. Добро би било да се биљка посади у земљу исто или мало дубље од предходне садње. Узмите у обзир да ће се земља слегнути и да биљка не буде сувише дубоко посађена. Практнично, ако биљку посадимо на исту дубини и временом ако се слегне неће бити превише. За садњу можемо користити супстрат или комбиновати. О томе смо писали овде.

Комбиноване вишље и ниже биљке у тек посађен простор зидане жардињере
Комбиноване више и ниже биљке у тек посађен простор зидане жардињере

Како заливати и одржавати?

Жардињере или саксије би требале да буду изложене падавинама, ако су под надстрешницом много их је теже сачувати и лако се суше. Ако већ морају да буду под надстрешницом чешће их заливајте, односно туширајте да не изгубе влажност у четинама и листовима. Није довољно да само заливамо земљу већ и надземни део биљке.

Ево неколико, нама најдражих биљака, које су се одлично показале у саксијама и које би свакако препоручили.

 ИЗБОР БИЉАКА

1316  Thuja occidentalis ‘Holmstrup’  

Мало спорије расте  а приметили смо да се успешније гаји у жардињерама и саксијама. Њен густ и спори раст је чини издржљивијом.

1316  Thuja occidentalis 'Holmstrup'
Туја погодна за садњу у жардињере

1410  Thuja occidentalis  ‘Globosa

Ову тују посебно истичемо као добро решење када се жели затворити простор у баштама ресторана и кафића. У већим саксијама или жардињерама може направити одличну визуелну баријеру. Због лоптастог раста размак између биљака може бити већи и поред тога направи савршен „живи зид“.

Лоптаста туја
Лоптаста туја

3202  Buxus sempervirens

Већ је довољно познато да је елегантне и упадљиве саксије тешко замислити без непревазиђеног шимшира. Ако је естетика битна, ово је прави избор.

Шимшир се може формирати по жељи
Шимшир се може обликовати по жељи

3140  Berberis atropurpurea nana

Током вегетације црвено-пурпурни листови, у густој форми која не штрчи, су главе одлике ове биљке. Ако је потребан црвени колорит и уједно заштита од „чупкања“, ( јер биљка има мале бодље) ево решења.

Патуљасти берберис
Патуљасти берберис

3139  Spiraea japonica golden princess

Ова златна принцеза, како је зову, је права принцеза у жардињери. У пролеће лимун жута боја и током целе вегетације упадљиви жути листови. Розе цветови су додатни украс ове биљке.

Видео приказ

Златна принцеза
Златна принцеза

3229  Photinia little red robin

За разлику од предходне две биљке Фотинија је зимзелена и то јој даје посебну предност. Током целе године даје разне нијансе црвене боје у густом склопу и лепом изгледу. Она расте споро и дуго година успешно краси саксије или жардињере.

Патуљаста фотиниа
Патуљаста фотиниа

1512  Juniperus horizontalis ‘Wiltonii’

Четинар који  се својим плавим четинама спушта испод обода саксије и даје посебан ефекат. Ови плави слапови су посебно интересантни код жардињера и саксија које су високе и где је потребно  направити визуелни склад. Отпорна и издржљива биљка.

Падајући четинар
Падајући четинар

6133   Phlox subulata

Цветни тепих који покрива доњи део посуда и лагано виси по ободима. Када је у цвету, биљка просто плени пажњу. Густ раст спречава ницање корова и ван цветања делује декоративно.

Флокс падајући
Флокс падајући

Ако имате жардињере или саксије и недоумицу око тога шта би било добро посадити, контактирајте нас, радо ћемо помоћи. 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

8 thoughts on “Како и шта садити у саксије и жардињере?

  1. Dobro veče. Savetujte me, imam dve saksije ispred kuće visine 1m,i posadila bih tu neku višegodišnje biljku… Natkriveno je i u hladu..

    1. Poštovana Mirjana,

      Jako je nezgodno što je žardinjere natkrivena. Može se posaditi neki četinar na štapu i uz povremeno orošavanje on če lepo krasiti prostor. Ne treba da bude veliki. Ispod neki sedum ili neka druga trajnica.

  2. Poštovani iz firme“Sajić“ želela bih od Vas savet pre kupovine Imam 6 žardinjera(80×40) i želela bih da posadim Loptaste tuje i Patuljaste berbere Žardinjere stoje ispred zgrade(istočna strana) gde iznajmljujem sobe i apartmane Koliko da kupim?Da li još nešto da dodam? Pozdrav Slavica Tanasković

    1. Poštovana Slavice i zvinite na kapšnjenju sa odgovorom, bili smo na odmoru. U žardinjeru dužine 80 cm dovoljne su dve biljke ili tri ako izaberete tuju tedi. Ona je manja.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *