Поред жуте боје траве када се боље загледате видите, маховину и разни коров по травњаку, крајње је време да реагујете

Ако сте у јесен заборавили да травњак припремите за зиму (нисте га ослободили маховине и корова и нисте га прихранили) у пролеће вас je сачекала пожутела и лоша трава. Ако грабуљама повлачите по трави скупља се велика количина широколисног корова а такође и маховине која се није видела испод траве. Тако „прозрачен“ травњак почиње да дише и може усвајати хранљиве материје.

Сада му је потребна прихрана.
Најквалитетнија прихрана је осмокот ђубриво о коме можете прочитати више и поручити на кућну адресу. У пољопривредним апотекама постоје разне врсте Н:П:К ђубрива. Скоро да не можете погрешити ни са једним, али водите рачуна о препорукама произвођача о количинама коју требате сипати. Више ђубрива може направити озбиљне проблеме, може „спржити“ траву. Боље је у размацима бацати по мање вештачког ђубрива, тако ће корен траве моћи боље да усваја храну и преноси у надземни део.
Прихрану је најбоље бацати на суву траву пред саму кишу. Да објасним.
Ако вештачко ђубриво бацате ујутру када је роса или по влажној трави, стварају се ожеготине по листовима и надземном делу. То оставља печате и жутило. Када падне киша почиње растапање и хранљиви састојци се спуштају до корена који усваја потребне елементе.

За неколико дана боја травњака ће се знатно променити и добити тамније зелену боју. Врло битно је да се рано почне са кошењем травњака. Ниже кошење ће спречити широколисни коров и поспешити раст квалитетне траве. Кошење ће се понављати на максимално седам дана ако буде топло време. Немојте дозволити да трава много порасте. Пролећно гушћање траве се најбоље постиже честим кошењем. Прочитајте како правилно подесити висину кошења.
Прихрана се може бацати ручно или специјалним колицима која су најбоље решење. Можете подешавати количину и смер разбацивања. Колицима се прихрана или семе баца потпуно равномерно и нема „флека“ или прескакања.

Ако немате специјална колица ево како да ручно то урадите. Треба само мало вежбе.
У једној руци држите канту са ђубривом, другом руком га узимате у шаку и из лакта правите покрет као да отварате лепезу, и из полу отворене шаке избацујете прихрану.
Ако се свега наведеног придржавате и најобичнија трава ће лепо изгледати. Пуно успеха и зелен травњак за уживање.