Како се сади жива ограда

Живе ограде

 

Када смо направили правилан избор будућих биљака,  најзад долазимо до ашова и припреме земљишта за нашу будућу ограду.

Ископати канал целом дужином ограде а не само копати рупе за биљке. То је важно због бољег пријема и каснијег бржег раста биљака. Коренов систем ће се боље развијати у растреситој и пођубреној земљи. Лакше ћемо одржавати и уклањати касније пораслу траву и коров око биљака ако је земља прекопана.  Ако су биљке млађе или у саксијама, довољно је да је канал ашов дубине и лопата ширине. Земљу стављамо на супротну страну од оне са које ћемо да садимо, да нам не смета. Канал је добро ископати и неколико дана пре садње, јер ће се земља тако уситнити.   Ако сте у могућности постојећу земљу обогатите органским ђубривом или тресетом.

 

kako-se-sadi-1

 

Садња биљака није наука, али приметили смо да већина људи не поступа правилно приликом садње, што је разлог честог неуспеха. Биљке извадите из саксија, или јутаног џака ако су у бусену и поставите их на планиран размак додајући мало земље око корена да би биљка стајала право. Равномерно поделите растојање и попакујете све биљке у низу.

Поведите рачуна да прва и последња биљка треба да буду дупло мање одмакнуте од крајева него што је размак између биљака. Најбоље поставити прву и последњу биљку а остатак поделити и правилно распоредити. Одмакнути се и са растојања и више углова погледати попаковане биљке. Можда негде треба заменити места биљкама ако је нека гушћа или за нијансу виша а терен у нагибу. Видећете да када попакујете биљке и погледате са растојања, одмах се покаже да ли је складно или треба нешто претумбати. Најзад садимо, тј. ситну земљу, која је претходно обогаћена, додајемо у доњу зону корена и околног простора. Када првих петнаестак центиметара земље додамо у канал, треба пажљиво сабити око самог корена нове биљке.

Држаљом од ашова сабити земљу уз бусен
Држаљом од ашова сабити земљу уз бусен

Ако има простора, можемо нагазити земљу, а ако то није могуће окренути дрвену држаљу од ашова и лагано сабијати земљу око корена нове биљке. Сада проверити да се биљке нису искривиле и изгубиле правилан изглед. Проверите висину садње. Биљке треба да буду посађене 2-3 центиметра дубље него што су биле раније. Користите штап или држаљу коју положите преко канала и тако контролишете дубину садње. Сада се нагрће следећи слој земље који ће покрити цео бусен. Када добро сабијете и овај слој, биљку и ако повучете, тешко можете померати, што је знак добре сабијености. С обзиром да канал није до врха попуњен, у њега се сипа вода и она лагано истерује остатке ваздуха око биљке. Вода може да лежи у каналу и дуже време док је скроз не упије земља. Ако сабијеност није била добра,  може се десити да се нека биљка искривила, па у том случају лагано исправити и учврстити. Овако добро натопљена земља око новог бусена помаже добром пријему биљке. Остаје нам да канал потпуно загрнемо и лепо расланирамо ископаном земљом. Тај слој се не сабија нити гази. Треба да остане растресит ради бољег упијања касније сипане воде и кише.

 Биљке смо успешно посадили. Чешће их заливајте прва два месеца, слободно орошавајте и крошњу, јер оне воле да се купају. Уживајте у њиховом расту.

 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

9 thoughts on “Како се сади жива ограда

  1. Kako se sade i koje su to cvetnice koje sj za bastu a ne traze mnogo brige. Sve sto zasadimo na placcu sd osusi. Znaci da ima raznih boja. A da nisu ruze.

  2. Postovani, imam mali plac sa brvnarom u okolini Skadarskog jezera. nadmorska visina je oko 230m.
    Suncano je, uz asfalt. Sx godisnje sam na odmoru i samo tada mogu posvetiti paznju biljkama. Imam nekoliko loza uz medju, dve smokve, maslinu ali bih zelela i nesto od cveca ali onoga kojem je dovoljno sto dobiju sa neba kada me nema. Imam perunike koje sam posadila pre nekoliko godina i koje se sire i lepo izgledaju u maju mesecu.
    Molim vas preporucite mi neke biolje koje bi mogle da opstanu bez nege bar dok ne odem u penziju pa budem tamo od marta do novembra.
    Unapred hvala.

  3. Postovanje.
    Imao sam zivu ogradu od ligistruma koja je jako slabo napredovala tj, izrasla je ona ali jako malo lisca na njoj i cesto je ljeti obolijevala od pepelnice. Ove godine sam sve povadio i mogu reci da je korijen bio jako slab i nerazvijen. Polu truo bez onih sitnih dlačica. Ograda je uz put pa se bojim da nije zimi nabacena so prilikom ciscenja puta. Takodje, zemljiste je tesko, glinovito i cini mi se da se zimi kanal u koji je posadjena ograda puni vodom. To sam vidio jer kad sam sad za novu ogradu iskopao kanal i izvadio staru zemlju primijetio sam da se kanal puni vodom. Namjera mi je da sada stavim sasvim novu bastensku zemlju koju sam kupio ali sam se odlučio za grab. Ima ga dosta po šumi i navadio sam oko 70 sadnica. Živim u Pljevljima na 750 mnm đe temperatura zna duže biti u minusu. Napominjem da na sadnicama ne štedim jer ih ima na hiljade a ja sam za sadnju odabrao sadnice od 50-80 cm. Pitanja su : je li grab dobar izbor za moje uslove, kakvo zemljiste voli i kako se sadi ( jednoredno, dvoredno, rastojanje u oba slučaja?). Treba li u zemlju dodavati NPK, eventualno frakciju ili kreč jer se bojim da se zemlja zakisjeli od vode? Je li dobar izbor veličine sadnica?

    1. Poštovani Gorane,
      Grab je otporna biljka i može formirati dobru ogradu. Sadi se u jednom redu na manjim razmacima (10-15cm) radi boljeg formiranja. Može se dodavati malo NPK djubriva u proleće. Kiselost zemljišta joj neće smetati. Veličina sadnica od 50-80cm je dobra i ogradu treba češće šišati. Puno uspeha u gajenju.

      1. Poštovani, iščitala sam sve na Vašem sajtu o živim ograda, ali bi mi ipak značio i Vaš konkretan predlog koju biljku da izaberem. Da li mogu da vam posaljem sliku baste na mail? Unapred hvala!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *