Вероватно и када се шишате не радите то на „нулу“ под изговором да ређе идете код фризера, па тако ни травњак није лепо косити прекратко. Ево неколико разлога и препорука.

Правилно кошен травњак ће увек изгледати лепо, а још важније од тога јесте да ће добро расти и формирати бусен.
Прениско покошена трава пожути и потребно је време да поново добије лепу зелену боју. Да би се корен траве хранио, надземни део мора да одради свој посао тако да се његовим ниским кошењем то успорава а самим тим и слаби квалитет травњака.
Ниско кошење се препоручује у пролећном делу и када желимо да уништимо широколисни коров ако се појавио и тако спречимо његов раст. За младе формиране травњаке такође се практикује неколико нижих кошења, али прихрана и заливање тада морају бити интензивнији.
Травњаци који имају аутоматско заливање лакше подносе ниже кошење и трава је увек зелена, нема осцилација у расту и изгледу. После кошења пожељно је добро залити травњак, јер ће брже вратити свежу зелену боју. Летње кошење може бити мало више од пролећног, а трава ће мање жутети и горети.
Идеална висина кошења зависи од више фактора и свако је може наћи и применити у својим условима. Она зависи од врсте траве која је посејана, осунчаности, квалитета подлоге, пропусности или оцедитости и начина заливања.
Како одредити висину кошења?
Косите до најниже тачке а да покошен травњак при томе не буде жут и да не изгледа „обријан“. У зависности од врсте косачице зависе и подеоци о висини кошења. Обично су то три-четири висине. Најчешће је прва висина прениска, па се користи двојка или тројка. Ако је трава превисока, боље је косити из два пута. То се практикује због бољег сакупљања и равномернијег кошења. Ножеви на косачици морају бити оштри и рез траве не сме да буде крзав и да „цепа“, а да при томе не реже траву. Ако се загледате у свеже покошене врхове траве, приметићете да ли постоји потреба да се нож наоштри. То је само један од разлога зашто тримером не можемо шишати травњак и очекивати да он изгледа лепо.

Смер кошења треба променити после сваког круга. Приметићете да точкови остављају угажену траву у једном правцу, па смер кошења тада треба да буде супротан угаженој трави. Кошење ће бити много боље и неће се десити да остану неравномерни врхови. Вероватно сте приметили на фудбалским теренима да је смер кошења супротан и да то оставља занимљиве шаре.
Да ли покошену траву сакупљати или не?
Ако желите стварно леп и негован травњак, сакупљање се подразумева. За велике површине и делове који не морају да изгледају врхунски, може се и занемарити сакупљање, али под условом да се често коси и да трава није висока.
Добро покошен и негован травњак много зависи од врсте косачице коју користите. Раније смо користили више врста косачица и тада смо могли најбоље да упоредимо квалитет и начин рада појединих косачица које се налазе на нашем тржишту. Лак рад, начин сакупљања траве, правилно резање и поузданост, само су неки од параметара које треба узети у обзир. Квалитетне косачице које ми користимо показале су се више него издржљиве и поуздане. У прилог томе говори и то да фирма Husqvarna постоји преко 325 година и стално унапређује своје производе.