Брзина зидања и уградња разног грађевинског материјала може да се одвија јако брзо и за неколико месеци готова је читава кућа или зграда. Долази на ред уређење дворишта и ствари сада нису тако једноставне. Биљке су ипак жива бића.
Годишње доба, велике садница, тепих травњак или сејање траве, формирање ружичњака или цветњака могу да буду захтеви за које је потребно више времена него за зидање куће.
Стално напомињем да се ради о живим биљкама и ако се не обезбеде правилни услови, оне угину. Поређења ради, ако причамо о кућним љубимцима, псима и мачкама, схватамо да се морају гајити, хранити и одржавати. Са биљкама је још теже, јер не умеју да лају и мјаучу и тако нас опомињу да их залијемо и прихранимо.
Ево неколико савета:
Сачувајте велике примере дрвећа које већ постоје. Морате их обележити и заштитите. Извођачи грађевинских радова биљке углавном не примећују и могу их оштетити. Обично предложе да се све исече, јер њима смета.

Површински квалитетан хумус склоните на страну и искористите приликом завршних радова. Када велике машине почну са копањем то је мали посао, а пуно ће помоћи на крају. Квалитетну земљу није лако наћи на другом месту и са превозом зна да буде велика ставка.
Делови врта који су слободни или завршени, могу се у сезони садње већ озеленити.
Озелењавање се може радити корак по корак. Искористите сезону радова у врту, јесен-пролеће и посадите веће примерке жељених биљки.
Боље је посадити квалитетније и праве биљке мањег узраста, него гледати само на висину растиња. Прве ће мање боловати и брзо формирати жељену композицију која ће дуги низ година улепшавати простор.
Ако се посао „одрађује“ грађевински, онда проблеми настају мало касније када се биљке почну сушити и пропадати.
Култура дворишта је да се гаји и негује. Бригом о дворишту и зеленилу чувамо своје здравље и кондицију!