Brzina zidanja i ugradnja raznog građevinskog materijala može da se odvija jako brzo i za nekoliko meseci gotova je čitava kuća ili zgrada. Dolazi na red uređenje dvorišta i stvari sada nisu tako jednostavne. Biljke su ipak živa bića.
Godišnje doba, velike sadnica, tepih travnjak ili sejanje trave, formiranje ružičnjaka ili cvetnjaka mogu da budu zahtevi za koje je potrebno više vremena nego za zidanje kuće.
Stalno napominjem da se radi o živim biljkama i ako se ne obezbede pravilni uslovi, one uginu. Poređenja radi, ako pričamo o kućnim ljubimcima, psima i mačkama, shvatamo da se moraju gajiti, hraniti i održavati. Sa biljkama je još teže, jer ne umeju da laju i mjauču i tako nas opominju da ih zalijemo i prihranimo.
Evo nekoliko saveta:
Sačuvajte velike primere drveća koje već postoje. Morate ih obeležiti i zaštitite. Izvođači građevinskih radova biljke uglavnom ne primećuju i mogu ih oštetiti. Obično predlože da se sve iseče, jer njima smeta.
Površinski kvalitetan humus sklonite na stranu i iskoristite prilikom završnih radova. Kada velike mašine počnu sa kopanjem to je mali posao, a puno će pomoći na kraju. Kvalitetnu zemlju nije lako naći na drugom mestu i sa prevozom zna da bude velika stavka.
Delovi vrta koji su slobodni ili završeni, mogu se u sezoni sadnje već ozeleniti.
Ozelenjavanje se može raditi korak po korak. Iskoristite sezonu radova u vrtu, jesen-proleće i posadite veće primerke željenih biljki.
Bolje je posaditi kvalitetnije i prave biljke manjeg uzrasta, nego gledati samo na visinu rastinja. Prve će manje bolovati i brzo formirati željenu kompoziciju koja će dugi niz godina ulepšavati prostor.
Ako se posao „odrađuje“ građevinski, onda problemi nastaju malo kasnije kada se biljke počnu sušiti i propadati.
Kultura dvorišta je da se gaji i neguje. Brigom o dvorištu i zelenilu čuvamo svoje zdravlje i kondiciju!