Pre nego što nabavite biljke ili žardinjere morate znati šta želite biljkama da postignete. Da li vam treba živa ograda, zaklon od sunca, ulepšavanje prostora, terase, stana ili poslovnog prostora…
Da napravim jedno banalno poređenje. Kad kupujete kola, verovatno prvo planirate koliku porodicu treba da vozite i kolika vam kola ili čak kombi treba, a posle birate vrstu kola i eventualnu buduću garažu.
Korisnije je potrošiti pola sata-sat vremena na razmišljanje i konsultaciju u vezi budućih radova i imati lepe i funkcionalne biljke dugi niz godina nego nabaviti neadekvatne (mislimo jeftinije) žardinjere, pa u njih „ugurati“ velike biljke i posle jednog leta, kada se sve osuši, tražiti dežurnog krivca.
Ako vam trebaju visoke biljke prvo vidite da li je moguće da se one posade u zemlju, ako je uopšte tu ima. Dosta često smo u uređenju poslovnih prostora, rešenje nalazili tako što smo biljke sadili u zemlju i neki metar udaljenije od vlasnikovog prvog razmišljanja i biljke su se mnogo lepše razvijale, izgledale i koristile planiranoj nameni. Mnogo lakše ih je bilo održavati i rešenja su bila trajna.
Osnovno pravilo, ako vam trebaju visoke biljke, žardinjera prvenstveno treba biti duboka. Korenov sistem treba da se razvija i daje hranu biljci. Presudnija je dubina, nego širina same saksije, posude. Evo ideja šta sve može da posluži za sadnju biljaka.
Verovatno ste videli kako se gaji bonsai. Drvo koje ineče raste visoko, posadi se u plitke saksije i tako „sputava“ u rastu dobijajući neobične izglede. Znači dubina saksije na prvom mestu.
Izbor biljaka je druga važna stavka u planiranju. Postoje biljke koje bolje podnose ograničenost prostora i uslova, slabije razvijenog korenovog sistema, sporijeg rasta, otpornije na sušu… o tome u ovom tekstu.
Ako su ovi saveti pomogli, podelite i vašim prijateljima, javite se sa konkretnim pitanjima, biće nam drago da pomognemo. Naš prilog uređenoj Srbiji #hortikultura.