Нова болест шимшира?

Живе ограде Одржавање

Ако, на срећу, нисте још видели на сопственом шимширу, вероватно сте негде у окружењу или у пролазу приметили велики број пропалих садница шимшира.

IMG_5724
Здрав шимшир
IMG_0677
Заражен шимшир

 

Штa се то десило? Појавила се нова инвазивна врста која уништава једну од најотпорнијих врста на нашем простору, краљ мећу биљкама за живе ограде, шимшир.

Врста Cydalima perspectalis увезена је у Европу још пре десетак година, а потиче из Азије. 2006 запажена је у Немачкој, затим у Швајцарској, Француској, Аустрији, Хрватској… У Србији је први пут примећена крајем 2014 године.

 

 

Како га увидети на биљци?

Јаја су веома мала и налазе се на наличју неоштећеног лишћа. Из јаја излазе ларве које за три до четири недеље достижу своју максималну величину. У самом почетку, штеточину можете приметити у доњој трећини биљке тако што ћете раздвајати гране и гледати (стална провера биљака), ако приметите паучину обавију око листова (личи на паучинасто гнездо) значи да је штеточина ту и да је већ започела циклус размножавања. Ова штеточина има три животна стадијума: ларва, пупа и лептир. Ларва је најопаснији стадијум за шимшир.

IMG_0670
Поједено лишће, паучина

Младе ларве једу младо и мекано лишће и обично по површини, док старије ларве једу остатак листова, као и оно старије и чврсто.

Старије, веће ларве су јако опасне и јако брзо могу довести до потпуног огољења велике, старије биљке.

IMG_0662
Одрасла гусеница једе биљку

Веома често се деси да људи не примете да се штеточина појавила све док не орежу биљку, тек онда примете да је у већини случајева цела унутрашљост већ уништена, а после само орезивања, штеточини смо олакшали посао и за невероватно мали период и цела биљка ће бити „поједена“.

 

 

Приметили сте штеточину, шта онда?

 

Ако на време увидите проблем, врло вероватно је да ћете моћи да спасете биљку од потпуног огољења.

До сада су се механичке мере показале као веома ефикасне. То подразумева: чишћење биљке, скидање самих гусеница (и њихово уништење), као и прскање биљке јаким притиском воде, што ће узроковати скидање гусеница. Такође сакупљање пупа и јаја која су обично у гомили груписана испод листова.

После било које механичке мере обавезно је скупљање и уништавање ларви, пупа или јаја.

 

Ниста на време уочили проблем, да ли је биљка пропала?

 

Уколико ниста на време увидели појаву штеточине и она је већ појела целу биљку, не брините, ваша биљка ће се највероватније опоравити.

У већини случајева, гусенице поједу целу крошњу (зелени део, лишће, а некад и део коре) и затим прелазе на другу биљку. Ваша садница/е више не личе на оне од пре, али биљка је и даље жива, врши физиолошке процесе. Иако ће јој требати доста времена (поготову ако је то био стари, спорорастући шимшир) да поново крене и да израсте ново лишће.

Водите рачуна на годишње доба када приметите да је биљка огољена. Уколико на јесен или у пролеће, где још постоји шанса за јаке мразеве, ваша биљка буде „откривена“ и ухвати је мраз, смрзнуће се. Тада ће стварно бити уништена.

Још једна битна ствар, и када се биљка опорави и поново израсте, постоји и даље шанса да ће се штеточина вратити и поново урадити исту ствар.

 

Закључак?

 

Најбитније је да добро водите рачуна о вашим биљкама и колико вам обавезе дозвољавају, што чешће их проверавате и прегледате.

То је најефикасније мера против шимшировог пламенца!

 

 

Аутор

Исидора Сајић

Be Sociable, Share!

Comments

comments

1 thought on “Нова болест шимшира?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *