Куда са покошеном травом

Занимљивости Одржавање

На сваких неколико дана кошење траве се подразумева ако желимо леп травњак. Не морате покошену траву носити до контејнера, јер је штета бацити тако вредну храљиву простирку. Проблем покошене траве решите на овај начин.

Спречава коров, држи влагу, прави растреситост

Покошена трава добра за простирку
Поуздана и квалитетна косачица Husqvarna

Поред тога што трава може бити једна врста малча, простирке око биљака, она има и хранљиве састојке. То је једна врста компостишта који се дешава поред биљке где посипамо покошеном травом.

То је простор испод појединачних биљака, лишћара или четинара. За биљке у огради или посебно, корисно је покривање терена, поготову ако су у питању младе саднице. Дебљи слој покошене траве спречава ницање корова, држи влагу и прави растреситост земље око саме биљке.

Простирање траве може бити и у ружичњаку или алпинетуму, свуда где нам је циљ да спречимо коров и где нисмо у могућности да лако приђемо и плевимо.

Посебно је корисно и препоручљиво да младе засаде и простор око биљака, који увек треба да буде окопан, покријемо покошеном травом. Иако се по нeки коров пробије испод нанешеног тампона, лако га је почупати јер је земљиште растресито и влажно. Много мање времена је потребно за одржавање и заливање таквог простора.

Спречава коров и чува влагу
Спречава коров и чува влагу

Ако имате простор у башти који тек планирате да уредите, то је,  такође, добро место где можете простирати покошену траву. Труљењем трава ће постати храниво и тај простор ће имати растреситију структуру. Лакше ће се припремити за планирану садњу.

Биљке и простор који можете посипати травом је обично близу места које се коси и унапред планирајте да ту празните корпу косачице. Много је лакше и посебно корисно за остале биљке.

Када откријете сва корисна места где ће покошена трава добро доћи, имаћете потребу за више овог корисног „зеленог малча“ . И поред честог кошења, видећете да ће вам недостајати траве, а до скоро сте имали муку око избацивања.

Добар малч од траве зависи и од квалитета косачице. Ми користимо Husqvarna косачице. Квалитет кошења, издржљивост и поузданост у раду су одраз правог квалитета. Прочитајте текст о избору праве косачице у односу на ваше услове. 

Be Sociable, Share!

Comments

comments

5 thoughts on “Куда са покошеном травом

  1. Ja sam imao problem sa odlaganjem pokošene trave. Komšija koji ima krave nije hteo da je primi jer navodno preživarima smeta ako im se daje ta trava. Raqzgovarao sam sa nekim ljudima o ideji da je polažem oko voćki kao što se i u vašem postu predlaže ali su mi objasnili da se u tako položenoj travi razvijaju razne biljne štetočine (buđ i druge gljivične bolesti, poljski miševi) kao i da sprečava prodor sunčevih zraka u područje oko bilke. Odlagao sam je na gomilu i čekao da istruli i tek nakon „pregorevanja“ koristio kao đubrivo. Nakon čitanja vašeg teksat i dalje sam u dilemi šta je ispravno a šta nije. Radi se o malo većem, zatravljenom dvorištu od oko 1200m2.

    1. Poštovani Tomislave,
      U tekstu smo pričali o ukrasnim i dekorativnim biljkama koje smo u praksi posipali pokošenom travom. Rezultati su bili jako dobri. Što se tiče voća, nemamo praktičnog iskustva. Svako dobro

    2. Danas sam imao priliku da budem na okucnici prijatelja koji gaji voce. Video sam da pokosenu travu stavlja oko stabala i pitao sam za njegovo iskustvo. Kaze da je to odlicno i samo ne treba travu stavljati uz samo stablo vec 10 cm. od njega. Kaze da zemljište bude rastresito i biljke dobro napreduju.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *